شهر کابل

دو دختر که از افراد مشهور در کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

امرالله صالح:

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید که پولیس حوزه‌ی سوم امنیتی شهر کابل دو دختر خانمی را که با لباس‌های مفشن از افراد نیک‌نام و مشهور باج‌گیری می‌کردند، بازداشت کرده است.

آقای صالح صبح امروز (یک‌شنبه، ۲۸ جدی) در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود نوشته است که این دو دختر براساس هدایت مستقیم جلسات شش‌ونیم صبح میثاق امنیتی کابل بازداشت شده‌اند.

صالح افزوده است که این دو دختر مردان را تهدید می‌کردند که اگر برای‌شان پول ندهند، به خانواده‌های آنان و نیز به کمیسیون حقوق بشر شکایت می‌کنند که بالای‌شان دست‌اندازی کرده‌اند.

طبق گفته‌های صالح، شماری از مردان مجبور می‌شدند که به‌خاطر حفظ عزت و آبروی خود و گریز از هر گونه جنجال احتمالی به این دو دختر پول بدهند. به گفته‌ی او، سال‌ها به این قضیه هیچ رسیدگی نمی‌شد.

معاون اول ریاست‌جمهوری گفته است: «یکی از معضلات بزرگ این است که حضور زنان در بخش‌های عدلی و قضایی و همچنان در صفوف پولیس کم است. این عدم تعادل دسترسی دولت را از دید تحقیقات و رسیدگی به مسایل جرمی و حقوقی به نیم جامعه محدود کرده و در بسا موارد کاملا مسدود ساخته است.»

از سوی هم، امرالله صالح گفته است که برخی از «مجرمین متکرر» که وضعیت را در شماری از ناحیه‌های شهر کابل خراب کرده‌اند، کسانی اند که به بهانه‌ی کرونا بخشیده شدند.

صالح نوشته است: «من ازین عفو پیشمان و نادم استم. در آن زمان خطر کرونا را درست درک کرده نمی‌توانستیم و ترس ما این بود که نشود زندان به محل مرگ‌های دسته‌جمعی تبدیل گردد.»

او تأکید کرده است که در حال حاضر مشکل افراد مسلح در ناحیه‌های مختلف شهر کابل کاهش یافته است. این درحالی است که صبح امروز موتر حامل چهار قاضی زن در مربوطات ناحیه‌ی دهم شهر کابل هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت که در نتیجه دو تن از این قاضیان کشته شدند.