جنگ در ولسوالی پاتوی دایکندی

جنگ در دایکندی؛ بسیج مردمی در پاتو و خیزش مردمی در نیلی شکل گرفته است

سرور سروش

مقام های امنیتی در ولایت دایکندی می‌گویند که درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان از روز پنج‌شنبه به این طرف در ولسوالی پاتوی این ولایت جریان دارد. در جریان این درگیری‌‎ها تاکنون یک نیروی امنیتی کشته و شش نیروی امنیتی دیگر زخمی شده‌‎اند.

نقیب‌الله مالستانی، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت دایکندی امروز (جمعه، ۲۱ جوزا) به روزنامه اطلاعات روز گفت که درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان در ساحه‌ی تمزان ولسوالی پاتو جریان دارد و دو طرف مواضع همدیگر را با سلاح‌های سبک و سنگین هدف قرار می‌دهند.

آقای مالستانی گفت که طالبان تجمع بیشتری را شکل داده‌اند و همچنین تهدیدات بر ساحات دیگر ولسوالی پاتو نیز افزایش یافته است. او علاوه کرد که تجهیزات دشمن با توجه به تجهیزات نیروهای امنیتی قوی است و این امر باعث نگرانی آنان شده است.

با این حال، سرور برلاس سخن‌گوی والی دایکندی در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که در این درگیری‌ها بیش از ۱۰ جنگ‌جوی گروه طالبان کشته و زخمی شده‌اند. آمار دقیق از کشته و زخمیان طالبان در دست نیست.

این درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان صبح روز پنج‌شنبه در ولسوالی پاتو آغاز شد. باشندگان محل گفته‌اند که تنها شب گذشته صدای تفنگ و انفجار خاموش بوده است.

برلاس می‌گوید که در این درگیری‌ها از روز گذشته تاکنون یک نفر از نیروهای امنیتی کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند. 

روز گذشته، پس از آغاز درگیری‌ها، نیروهای امنیتی، پاسگاه بند زیارت، پاسگاه ارتش و یک پاسگاه دیگر را در ساحه‌ی تمزان ترک و تجهیزات‌شان را با خود بردند. مقام‌های امنیتی دایکندی می‌گویند که این پاسگاه‌ها را به دلیل «غیر ضروری بودن» آنها جمع آوری کرده و در عین حال برای دفاع در برابر حملات طالبان آمادگی گرفته‌اند.

از سوی هم، باشندگان محل به روزنامه اطلاعات روز می‎گویند که جنگ‌جویان گروه طالبان این پاسگا‌ه‌ها را تصرف کرده‌اند و یکی از این پاسگاه‌ها را در نزدیکی ساختمان جدید ولسوالی پاتو انفجار داده‌اند.

اسد، یکی از باشندگان محل به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان صبح روز گذشته چندین خانه مسکونی غیرنظامیان را در ساحه‌ی «هزاره نشین» تصرف کرده و تمام مردم این ساحه را از خانه‌های‌شان بیرون کرده‌اند.

نقیب‌الله مالستانی، آمر امنیت فرماندهی پولیس دایکندی نیز گفت که «گروه طالبان به خانه‌های مردم درآمده/داخل شده و به غیر از طالبان دیگر هیچ زنده نفس نمانده است».

بسیج مردمی در پاتو

با تشدید درگیری‌ها در ولسوالی پاتو، شب گذشته بسیج مردمی در حمایت از نیروهای امنیتی و خیزش مردمی در مقابل طالبان در این ولسوالی شکل گرفته و مردم سلاح بر دوش گرفته‌اند.

باشندگان محل که نمی‌خواهند هویت‌شان فاش شود به روزنامه اطلاعات روز می‌گویند که بیش از ۲۰۰ نفر در مقابل طالبان مسلح شده‌اند.

یکی از آنان گفت: «همه‌ی ما از زیر قرآن تیر شدیم/عبور کردیم، گفتیم که از نماز و روزه فعلا دفاع از خاک و ناموس ارزش دارد و باید در مقابل طالبان جنگ کنیم.»

این بسیج مردمی با کمیت بیش از ۲۰۰ نفر در ساحه‌ی نزدیک تمزان و قخور ولسوالی پاتو مستقر شده‌اند.

آنان هشدار می‌دهند که اگر در مقابل طالبان و در دفاع از مردم ایستاد نشوند، ممکن است همه طعمه دشمن شوند و تمام سرمایه‌هایی که در طول سال‎های گذشته کسب کرده‌اند، از بین برود.

شکل‎‌گیری خیزش مردمی در نیلی  

ولسوالی پاتو در ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری نیلی، مرکز دایکندی موقعیت دارد. پاتو با ولسوالی گیزاب ارزگان مرز مشترک دارد. ولسوالی گیزاب اخیرا به تصرف گروه طالبان درآمده است. ادامه‌ی نبردها میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولسوالی پاتو، نگرانی‎‌هایی را در میان باشندگان نیلی نیز به وجود آورده است. 

روز گذشته جلسه‌ی بزرگ مردمی زیر نام «چگونگی مدیریت بحران و لحظات خطر» با حضور متنفذین دایکندی، نهادهای مدنی و مسئولان دولتی به‌خاطر دفاع در برابر حملات طالبان در ولسوالی پاتو و سایر نقاط آسیب‌پذیر به‌خصوص شهر نیلی، برگزار شد.

در نتیجه‌ی این جلسه نیروی خیزش مردمی به‌خاطر مقابله با گروه طالبان شگل گرفت. سرور برلاس، سخن‌گوی والی دایکندی گفت که این نیروها در لحظات خطر و تشدید جنگ در حمایت از نیروهای امنیتی کار می‌کنند. او گفت که نیروهای خیزش مردمی به «عنوان یک سپر در مقابل طالبان می باشد».

ولایت نسبتا امن دایکندی در مرکز افغانستان موقعیت دارد، اما شماری از ولسوالی‌های این ولایت از جمله پاتو و کجران به‌دلیل هم‌مرز بودن با ولایت‌های ناامن هلمند و ارزگان، هر از گاهی مورد حملات تهاجمی گروه طالبان قرار می‌گیرد.