کمبود آکسیجن در افغانستان
GETTY IMAGES

عفو بین‌الملل: حکومت افغانستان فورا چالش کمبود آکسیجن را رفع کند

سازمان عفو بین‌الملل از حکومت افغانستان خواسته است که چالش کمبود آکسیجن را به‌گونه‌ی فوری رفع و واکسین کرونا و دیگر تجهیزات صحی ضروری را با حمایت جامعه جهانی تهیه کند.

در اعلامیه‌ی سازمان عفو بین‌الملل که روز گذشته (جمعه، ۲۱ جوزا) منتشر شده، آمده است که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان با گذشت هر روز رو به افزایش است.

به‌گفته‌ی این سازمان، با گذشت بیش از یک سال از همه‌گیری کرونا، حکومت افغانستان برای حالات اضطرار آمادگی کافی ندارد.

طبق این اعلامیه، در صورتی که برای مهار موج سوم کرونا حمایت فوری بین‌المللی صورت نگیرد، اوضاع در افغانستان می‌تواند از کنترل خارج شود.

عفو بین‌الملل افزوده است که افغانستان در حال حاضر فقط حدود دوهزار دستگاه آکسیجن‌ساز دارد و ۱۰۶۳ بستر شفاخانه برای درمان مریضان کووید۱۹ اختصاص یافته است تا برای جمعیت ۳۹ میلیونی خدمات ارائه کند.

این سازمان به نقل از وزارت صحت افغانستان گفته است که در مجمود ۱۵۰۰ بستر مراقبت‌های ویژه دارد.

این سازمان در مورد کمبود واکسین کرونا نیز اشاره کرده و وضعیت افغانستان را با وضعیت هند و نیپال تشبیه کرده است.

طبق اعلامیه‌ی این سازمان، مقام‌های افغانستان باید با حمایت جامعه جهانی و برنامه‌ی کواکس برای تهیه‌ی واکسین مورد نیاز از طریق بودجه و میکانیزم‌های پشتیبانی موجود و یا از طریق بودجه‌ی دولت تلاش کنند.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه گفته است که موج سوم ویروس کرونا خطر بزرگی را متوجه چهارمیلیون بی‌جاشده‌ی داخلی می‌کند که به آب، خدمات و امکانات صحی دست‌رسی کافی ندارند.

این سازمان تأکید کرده است که دولت افغانستان باید طرحی را تهیه کند که تطبیق واکسین بر بی‌جاشدگان را در اولویت قرار دهد.

این درحالی است که اخیرا میزان ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در افغانستان به‌ویژه در کابل افزایش یافته است. شماری از شفاخانه‌های اختصاصی درمان مریضان کووید۱۹ عملا با کمبود آکسیجن مواجه هستند. به همین دلیل، روزانه شماری از مریضان کووید۱۹ به‌خاطر کمبود آکسیجن جان می‌دهند.

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان در یک فراخوان ملی، خواهان همکاری و حمایت مردم از سکتور صحت در راستای مبارزه با ویروس کرونا شده است.