مجروح: بالُن‌های آکسیجن کمکی ازبیکستان خالی بود

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید که ۱۰۰۰ بالُن آکسیجن که چند روز پیش از ازبیکستان وارد کشور شده بود، همه خالی بوده است.

آقای مجروح که امروز (دوشنبه، ۲۴ جوزا) در نشست استجوابیه‌ی مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، گفت: «بالُن‌هایی که از ازبیکستان آمده بود، یک سوءتفاهم بود، بالُن‌ها خالی بود.»

او همچنین گفت که در حال حاضر یک تاجر ملی به‌گونه‌ی همکاری، از مجموع ۱۰۰۰ بالُن، ۳۰۰ بالُن را پُر می‌کند.

وزارت خارجه در ۲۲ جوزا اعلام کرده بود که به تعداد ۱۰۰۰ بالُن آکسیجن از کمک‌های کشور ازبیکستان را دریافت کرده است.

با این حال، سرپرست وزارت صحت عامه گفت در صورتی که تمامی این بالُن‌ها پُر می‌بود، ۵۰۰ بالُن آن در بلخ و ۵۰۰ بالُن دیگر آن در ولایات حوزوی توزیع می‌شد.

از سوی هم، آقای مجروح گفت که افغانستان با نبود آکسیجن نه، بلکه با کمبود آکسیجن مواجه است. به‌گفته‌ی او، ۳۵۰۰ بالُن آکسیجن از ایران خریداری شده و در صورتی که بالُن خالی موجود باشد، تاجیکستان نیز روزانه ۵۰۰ بالُن را آکسیجن پُر می‌کند.

او در عین حال گفت که دستگاه‌های تولید آکسیجن در چهار شفاخانه ویژه کرونا در کابل نصب شده و در حال حاضر مریضان کرونایی در این شفاخانه از آکسیجن تولیدی خود این شفاخانه‌ها استفاده می‌کنند.

قبل از این وزارت صحت عامه‌ی کشور از کمبود آکسیجن برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شفاخانه‌های کشور ابراز نگرانی کرده بود.

وحید مجرح، سرپرست این وزارت در تاریخ ۱۶ جوزا در نشستی با نمایندگان سکتور خصوصی گفته بود که شفاخانه‌های خصوصی بیشترین مصرف آکسیجن را دارند. او تأکید کرده بود که شفاخانه‌های خصوصی باید در مصرف آکسیجن صرفه‌جویی کنند.