طالبان

ولسوالی‌های «خان‌آباد» قندوز و «صیاد» سرپل به‌دست طالبان افتاد

منابع محلی در ولایت‌های قندوز و سرپل تأیید می‌کنند که ولسوالی‌های خان‌آباد و صیاد این دو ولایت به‌دست جنگ‌جویان گروه طالبان سقوط کرده است.

خوش‌محمد نصرت‌یار، عضو شورای ولایتی قندوز به روزنامه اطلاعات روز گفت که ولسولی خان‌آباد این ولایت پس از ساعت‌ها درگیری میان طالبان و نیروهای دولتی، حوالی ساعت ۶:۰۰ صبح امروز (دوشنبه، ۲۴ جوزا) به‌دست طالبان افتاده است.

آقای نصرت‌یار افزود که نیروهای مستقر در ولسوالی خان‌آباد هم‌اکنون از مرکز این ولسوالی به منطقه‌ی «توپ‌خانه» عقب‌نشینی کرده‌اند.

او همچنین گفت که در جریان درگیری در مرکز ولسوالی خان‌آباد به نیروهای دولتی تلفات وارد شده است، اما جزئیاتی آن هنوز مشخص نشده است.

با این حال، یک منبع حکومتی که نخواست نامش در خبر ذکر شود، به روزنامه اطلاعات روز گفت که در جریان این درگیری، سه نظامی دولتی کشته و سه نظامی دیگر دولتی زخمی شده‌اند.

طالبان نیز گفته‌اند که ولسولی خان‌آباد را سقوط داده‌اند. این دومین ولسوالی قندوز است که در جریان دو روز گذشته به‌دست طالبان سقوط می‌کند. روز گذشته ولسوالی علی‌آباد در همسایگی با ولسوالی خان‌آباد به‌دست طالبان سقوط کرد.

همزمان با این، ملکه علی‌زاده، عضو شورای ولایتی سرپل در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که ولسوالی صیاد این ولایت نیز به‌دست طالبان سقوط کرده است.

خانم علی‌زاده افزود که طالبان از دو روز قبل به این طرف بر این ولسوالی حمله کرده بودند و در نتیجه این ولسوالی به‌دست جنگ‌جویان این گروه سقوط کرده است.

حمیدالله بیک، نماینده‌ی مردم سرپل در مجلس نمایندگان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که لسوالی صیاد ناوقت روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۳ جوزا) به‌دست طالبان سقوط کرده است.

آقای بیک همچنین افزود که طالبان یک کمین را نیز در هنگام ترک نظامیان دولتی از مقر ولسوالی صیاد افراز کرده بودند که در نتیجه‌ی آن تعدادی از این نیروها کشته و زخمی شده‌اند. او از واردشدن تلفات بر جنگ‌جویان طالبان هم در یک حمله‌ی هوایی ارتش در این ولسوالی خبر داد.

این عضو مجلس نمایندگان رقمی از تلفات دو طرف ارایه نکرد.

طالبان اما گفته‌اند که در این کمین جنگ‌جویانش ۴۵ نیروی دولتی کشته شده‌اند. این گروه همچنین تأیید کرده است که دو جنگ‌جوی‌شان در حملات هوایی ارتش کشته شده‌اند.

صیاد دومین ولسوالی در سرپل است که در سه روز گذشته به‌دست طالبان سقوط می‌کند. قبل از آن ولسوالی سوزمه‌قلعه به‌دست این گروه افتاده بود.

این درحالی است که در هفته‌های اخیر طالبان حملات تهاجمی‌شان را بر تعدادی از ولسوالی‌های کشور تشدید کرده‌اند. در کمتر از هشت هفته‌ی گذشته، بیش از ۲۰ ولسوالی به‌دست این گروه سقوط کرده است.