وزارت داخله: طالبان حدود ۱۰۰ غیرنظامی را در اسپین‌بولدک قندهار کشته‌اند؛ طالبان می‌گویند تبلیغات است

وزارت داخله‌ی کشور می‌گوید که طالبان پس از تصرف ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت قندهار، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر را از خانه‌های‌شان بیرون کرده و در حدود ۱۰۰ نفر شان را تیرباران کرده‌اند.

میرویس استانکزی، سخن‌گوی وزارت داخله امروز (جمعه، ۱ اسد) به روزنامه اطلاعات روز گفت که اجساد غیرنظامیان در چوک اسپین‌بولدک و ریگستان‌ها دیده شده‌اند.

به‌گفته‌ی او، غیرنظامیان کشته شده از طیف‌های مختلف جامعه از جمله ورزشکار، نویسنده، تاجر، وبلاگ‌نویس و افراد عادی بوده‌اند.

آقای استانکزی افزود که مردم اسپین‌بولدک که در اطراف خط دیورند زندگی می‌کنند، آدم‌های روشن و وطن‌دوست هستند و به همین دلیل هدف اول نظامی برای طالبان بوده می‌توانند.

سخن‌گوی وزارت داخله در ادامه گفت که طالبان این کمیت بزرگ غیرنظامیان را در یک اقدام ‘انتقام‌جویانه’ کشته‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، ادعای بازداشت و قتل غیرنظامیان در ولسوالی اسپین‌بولدک را رد کرده، می‌گوید که ‘دشمن’ دست به ‘تبلیغات’ علیه این گروه می‌زند.

مجاهد گفت که دو روز پیش یک دو عضو یک خانواده به‌طور مرموزی در این ولسوالی به قتل رسیده‌اند که هیچ ربطی به طالبان ندارد.

در همین حال، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که ادعای تلفات غیرنظامیان در ولایت قندهار را بررسی می‌کند.

ولسوالی اسپین‌بولدک چند روز پیش به‌دست گروه طالبان سقوط کرد. با سقوط این ولسوالی، گذرگاه مرزی اسپین‌بولدک نیز به‌دست طالبان افتاده است.