سیدعبدالله هاشمی

وزارت دولت در امور صلح: در چهار ماه گذشته ۲۵۶۶ غیرنظامی در حملات طالبان کشته شده‌اند

وزارت دولت در امور صلح کشور می‌گوید که در چهار ماه نخست سال جاری خورشیدی (۱۴۰۰)، دوهزار و ۵۶۶ غیرنظامی در نتیجه‌ی حملات گروه طالبان کشته شده‌اند.

سیدعبدالله هاشمی، رییس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس وزارت دولت در امور صلح امروز (پنج‌شنبه، ۷ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که این تعداد غیرنظامیان در نتیجه‌ی ۹۳ حمله‌ی انتحاری، ۶۵۰ حمله‌ی راکتی، یک‌هزار و ۶۷۵ مورد انفجار ماین، ۸۴۴  مورد ترور و کشتار هدفمند و ۶۲۳ مورد درگیری‌های زمینی توسط طالبان کشته شده‌اند.

آقای هاشمی افزود که کشته‌شدگان در این حملات طالبان شامل یک‌هزار و ۴۴۶ مرد، ۶۵۰ زن و ۹۲۵ کودک می‌شوند.

همچنین به گفته‌ی او، در نتیجه‌ی این تعداد حملات طالبان، سه‌هزار و ۲۱ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. این افراد شامل یک‌هزار و ۸۵۰ مرد، ۲۹۰ زن و ۵۸۸ کودک اند.

رییس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس وزارت دولت در امور صلح گفت که طالبان در این حملات‌شان شماری از تأسیسات عام‌المنفعه و دولتی را هم به آتش کشیده‌اند. او افزود که حملات طالبان اکنون سبب شده است تا ۶۲۱ مکتوب مسدود شود و ۴۲ درصد دانش‌آموزان از آموزش محروم شوند.

از سویی هم، سیدعبدالله هاشمی گفت که طالبان به‌صورت میانگین، در هر ماه ۳۵ درصد حملات‌شان را افزایش داده‌اند.

در همین حال، او افزود که همزمان با افزایش حملات طالبان، تلفات سنگین هم بر جنگ‌جویان این گروه وارد شده است. براساس اعلام وزارت دولت در امور صلح، در چهار ماه گذشته (حمل، ثور، جوزا و سرطان) ۲۴ هزار و ۶۰۹ جنگ‌جوی طالبان کشته و یا زخمی شده‌اند.

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.