اتمر

هشدار اتمر به جهان: تروریستان خارجی به کمک طالبان می‌خواهند در افغانستان پناه‌گاه امن بسازند

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان می‌گوید که با نمایندگان ۳۵ کشور منطقه و جهان و سازمان‌های بین‌المللی در کابل دو جلسه‌ی جداگانه داشته است. جلسه با نمایندگان این کشورها و سازمان‌ها امروز در دو نوبت جداگانه برگزار شده است. در این جلسات جانب افغانستان درباره‌‌ی وضعیت امنیتی این کشور، حضور جنگ‌جویان خارجی در صفوف طلابان و پیامد سنگین و غیرقابل پذیرش حملات طالبان روی حقوق بشری صحبت کرده است.

اقای اتمر پس از این جلسات در یک نشست خبری ظاهر شد. او گفت که طالبان و حامیان این گروه خلاف تعهدات‌شان جنگ «وحشی و بی‌رحم» را در سراسر کشر به راه انداخته و روی شهرها و مردمی که در جنوب، شرق، شمال و غرب کشور زندگی صلح‌آمیز داشتند، تمرکز کرده‌اند. اتمر افزود که طالبان در این جنگ تنها نیستند، بلکه از سوی جنگ‌جویان منطقوی و بین‌المللی نیز حمایت می‌شوند. او نسبت به پیامد «بسیار بد بشری» تهدید بالقوه‌ی طالبان در برابر مردم هشدار داد.

وزیر خارجه‌ی کشور گفت که تروریستان منطقوی و بین‌المللی در زمان حضور نیروهای امریکایی و ناتو پنهان شده بودند، اما همزمان با کاهش حملات هوایی نیروهای خارجی، به صفوف طالبان پیوسته و جنگ این گروه در برابر دولت و مردم افغانستان را تقویت کرده‌اند. او گفت که جنگ‌جویان خارجی به کمک طالبان می‌خواهند در افغانستان پناه‌گاه درست کنند تا از طریق خاک افغانستان کشورهای دور و نزدیک دیگر را تهدید کنند.

اتمر هشدار داد که حضور جنگ‌جویان خارجی در کنار طالبان نه تنها برای مردم افغانستان، بلکه برای منطقه و جهان خطرناک خواهد بود. او بر ضرورت همکاری مشترک دولت افغانستان و جامعه جهانی در جلوگیری از جنگ در شهرها تأکید کرد.

در همین حال، اتمر گفت که دولت افغانستان برنامه‌ی جدید امنیتی تهیه کرده است که نه تنها برای امنیت افغانستان، بلکه برای امنیت منطقه و دنیا مهم است. او تأکید کرد که این برنامه باید از سوی جامعه جهانی حمایت شود.

حنیف اتمر همچنین گفت که در جلسه با نمایندگان کشورهای اروپایی، امریکا، جاپان، استرالیا و سایر همکاران بین المللی به شمول سازمان ملل متحد و ناتو این مسأله را نیز مطرح کرده است که باید مجلس ویژه‌ی شورای امنیت سازمان ملل برگزار و اقدامات خاص سیاسی، قانونی و حقوقی و نیز در صورت ضرورت، اقدامات خاص امنیتی و تنفیذ قانون را در برابر طالبان روی‌دست بگیرد. به‌گفته‌ی او، پاسخ دوستان بین‌المللی افغانستان به این خواست مثبت بوده است.

نشست وزیر خارجه‌ی افغانستان با سفرا و نمایندگان کشورهای دور و نزدیک منطقه

دستگاه حقوق بشری بین‌المللی وارد عمل شود

وزیر خارجه‌ی کشور در این نشست خبری گفت که در دو نشست امروز با کشورهای همسایه‌ی دور و نزدیک در منطقه و کشورهای بین‌المللی، مسأله‌ی حقوق بشر و جلوگیری از نقض حقوق بشر و قانون بشری بین‌المللی را با صراحت مطرح کرده است. به‌گفته‌ی او، مسئولیت مشترک افغانستان و جامعه جهانی است که طالبان را وادار کنند تا به حقوق بشری احترام بگذارند: «کشتار بی‌رحمانه‌ی مردم ما در قندهار، هرات و لشکرگاه، علاوه بر کشتار بی‌رحمانه مردم در غرب کابل، لوگر، ننگرهار، بغلان و… همه‌ی این‌ها باید سبب نگرانی جدی جامعه جهانی باشد و در این راستا باید نظام حقوق بشری بین‌المللی را به حرکت بیاوریم تا پاسخ مناسب را به این وحشی‌گری‌ها فراهم کند.»

اتمر گفت که در این جلسات خواستار این شده است که دستگاه حقوق بشری بین‌المللی وارد عمل شود. او مشخصا به دادگاه کیفری بین‌المللی، سازمان بین‌المللی حقوق بشر، به‌ویژه شورای حقوق بشر و کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل اشاره کرد. او گفت که اقداماتی که تا کنون انجام شده، کافی نیست و تأکید کرد که باید اقداماتی روی‌دست گرفته شود که بتواند به‌عنوان فکتور جلوگیری‌کننده عمل کند: «نباید جنایت‌کارانی که امروز مردم را می‌کشند، فردا معافیت داشته باشند، یا از راه صلح و یا از روی پنهان‌کاری‌های سیاسی.»

وزیر خارجه‌ی افغانستان گفت که نظام جهانی حقوق بشری در راستای مستندسازی جنایات افراد، فرماندهان و رهبران سیاسی که عملا رهبری جنگ طالبان را به عهده دارند و مسئول کشتار مردم اند، اقدام کرده و علیه آنان اقدامات قانونی بین‌المللی صورت گیرد.

نشست‌های قریب‌الوقوع منطقوی و بین‌المللی درباره‌ی صلح افغانستان

محمدحنیف اتمر در جریان صحبت‌هایش گفت که در روزهای آینده دو جلسه‌ی مهم همکاران منطقوی و بین‌المللی و «ترویکای گسترش‌یافته» درباره‌ی افغانستان در دوحه، پایتخت قطر برگزار خواهد شد. آقای اتمر گفت که کشورهای اشتراک‌کننده‌ی این دو نشست پیام افغانستان را گرفته‌اند. به‌گفته‌ی او، پیام افغانستان این است که اعلامیه‌ای که در پایان این دو نشست منتشر خواهد شد، اگر نتواند جلوی جنگ و حملات طالبان بر شهرها را بگیرد و همچنین اعلامیه‌ای که نتواند مسئولان را مسئول و روند صلح را تسریع کند، به درد مردم افغانستان نمی‌خورد.

اتمر تأکید کرد که خواست دولت افغانستان این است که در این دو نشست قاطعیت منطقه و جامعه جهانی از راه سیاسی به طالبان توضیح داده شود. او گفت که طالبان نه تنها در برابر دولت و مردم افغانستان، بلکه در برابر موضع و صف واحد جامعه جهانی قرار دارد و این گروه باید جنگ را متوقف و از راه گفت‌وگوهای صلح به توافق سیاسی با دولت افغانستان دست یابد. اتمر علاوه کرد که پاسخ همکاران منطقوی و بین‌المللی افغانستان به این خواست نیز مثبت بوده است.

همزمان با این، وزیر خارجه گفت که از همکاران بین‌المللی افغانستان خواسته‌اند که در مورد تسریع روند صلح این کشور با جدیت و وحدت نظر عمل کنند. او خاطرنشان کرد که علت مسئول عدم پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح طالبان اند، اما اگر منطقه و جامعه جهانی با پیام واحد طالبان را مخاطب قرار دهند، این وضع می‌تواند تغییر کند.