دسترسی زنان افغان به خدمات صحی
Heather Barr

مسدودشدن بیش از ۲۰۰۰ مرکز صحی در افغانستان؛ «سیستم صحی در آستانه‌ی فروپاشی است»

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) هشدار داده است که سیستم صحی افغانستان در آستانه‌ی فروپاشی است.

الکساندر ماتئو، مدیر این فدراسیون در آسیا و اقیانوسیه در جریان سفر چهار روزه‌اش به افغانستان، گفته است که کمبود شدید بودجه سیستم صحی افغانستان را به مرز سقوط رسانده است.

با این حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از ماتئو گزارش کرده است که تا کنون بیش از دوهزار مرکز صحی در سراسر افغانستان بسته شده است.

او همچنین گفته است که بیش از ۲۰ هزار کارمند صحی در افغانستان از جمله هفت هزار زن یا هیچ کار نمی‌کردند و یا هم بدون معاش کار می‌کردند.

مدیر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر تأکید کرده است: «مردم ممکن است موافقت کنند که چند هفته‌ی دیگر بدون حقوق کار کنند، اما وقتی داروها به‌طور کامل تمام شود، وقتی نتوانید چراغ‌ها را روشن کنید، وقتی چیزی نداشته باشید که به مراجعان بدهید، درها خود به خود بسته می‌شود.»

از سوی هم، در یک اعلامیه‌ی فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر آمده است که اگر کمک‌ها و پول وارد افغانستان نشود، این کشور با سقوط قریب‌الوقوع خدمات بهداشتی و گرسنگی گسترده مواجه است.

در این اعلامیه به نقل از الکساندر ماتئو آمده است: «افغان‌ها پس از گذراندن چندین دهه فرار و جنگ، اکنون با خشک‌سالی شدید روبه‌رو اند که تولید غذا را نابود کرده و میلیون‌ها نفر را گرسنه و فقیر کرده است.»

او خواستار اقدام فوری بین‌المللی برای حمایت از میلیون‌ها نفر در افغانستان شده است که زمستان سخت نیز آن‌ها را تهدید می‌کند.

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر به‌عنوان بخشی از حمایت مداوم، برای حمایت از هلال احمر افغانستان بیش از ۳۶ میلیون فرانک سویس به‌منظور ارائه‌ی کمک‌های اضطراری برای ۵۶۰ هزار نفر در ۱۶ ولایت درخواست کرده است.

این درحالی است که پیشتر تدروس آدهانوم، رییس سازمان صحی جهان نیز در سفری به افغانستان، از سقوط سیستم صحی افغانستان هشدار داده و گفته بود که جان افراد زیادی در این کشور در خطر است.

به دنبال آن، دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد اعلام کرد که مبلغ ۴۵ میلیون دالر را برای جلوگیری از سقوط سیستم صحی افغانستان، به این کشور کمک می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.