هیأت طالبان با هیأت ازبیکستان در مورد پروژه‌ی راه آهن ترمذ تا پیشاور گفت‌وگو کرد

هیأت گروه طالبان در دیدار با هیأت حکومت ازبیکستان در شهر ترمذ این کشور در مورد پروژه‌ی راه آهن ترمذ – مزارشریف – کابل – پیشاور گفت‌وگو کرده‌ است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی و معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در بیانیه‌ای گفته که این دیدار روز گذشته (شنبه، ۲۴ میزان) میان هیأت‌های بلندپایه‌ی مقام‌های حکومت طالبان و ازبیکستان صورت گرفته است.

به گفته‌ی او، در این دیدار که سخنرانی عبدالسلام حنفی، معاون نخست‌وزیر طالبان و عمر زاکوف، معاون نخست‌وزیر ازبیکستان آغاز شد، دو طرف افزون بر گفت‌وگو در مورد راه آهن ترمذ تا پیشاور، در مورد خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت سرخان – پل‌خمری صحبت کرده‌اند.

همچنین گسترش روابط تجاری، سوخت و مایحتاج اولیه به‌ویژه در زمستان، تسهیلات ترانزیتی برای تجاران افغان و همکاری در بخش صحت از موضوعات دیگر گفت‌وگوهای دو طرف بوده است.

ذبیح‌الله مجاهد گفته است که پس از گفت‌گو در این موارد، تیم‌های کاری مشترک در بسیاری از زمینه‌ها تشکل شده است.

به گفته‌ی او، این تیم‌ها قرار است نقشه‌ی راه همکاری‌ها را در جریان ده روز آینده تکمیل و برای تصمیم‌گیری آن را به رهبران دو کشور ارایه کنند.

هیأت‌های دو طرف اظهار امیدواری کرده‌اند که به‌زودی این نقشه‌ی راه ترسیم و گام‌های عملی در موضوعات مورد بحث برداشته شود.

هیأت طالبان روز گذشته به ریاست عبدالسلام حنفی به شهر ترمز رفت. در ترکیب این هیأت، رییس اداره‌ی امور طالبان، سرپرستان وزارت‌های تحصیلات عالی، هوانوردی، فواید عامه، تجارت، اقتصاد و صحت عامه‌ی این گروه شامل بودند.

رییس بانک مرکزی طالبان، نمایندگان بخش سکتور امنیتی این گروه و نمایندگان سکتورهای خصوصی نیز در ترکیب آن شامل بودند.

سفر این هیأت به ترمذ یک روزه بود.

این سفر هیأت طالبان به ازبیکستان در حالی صورت گرفت که حدود یک‌ونیم هفته‌ی پیش عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه‌ی ازبیکستان در رأس هیأتی به کابل سفر کرده بود.

وزیر خارجه‌ی ازبیکستان در جریان این سفر خود با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی طالبان دیدار کرده و گفته بود که حکومت این گروه به‌زودی جایگاه قوی خود را در جامعه‌ی بین‌المللی پیدا خواهد کرد.

در مقابل امیرخان متقی هم وعده داده بود که وضعیت در افغانستان به حالت عادی برمی‌گردد.