سازمان امنیت جمعی به رهبری روسیه رزمایش نظامی در نزدیکی مرزهای افغانستان برگزار کرد

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (سی‌اس‌تی‌او) به رهبری روسیه، یک رزمایش بزرگ نظامی در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این رزمایش نظامی امروز (دوشنبه، ۲۶ میزان) برگزار شده است. در این رزمایش نظامی که شش روز ادامه می‌یابد، بیش از پنج‌هزار سرباز روس و کشورهای دیگر این بلوک امنیتی شرکت خواهند کرد.

رویترز گفته است که این رزمایش بزرگ نظامی در بحبوحه‌ی تنش‌های مرزی میان طالبان و تاجیکستان و مذاکرات میان طالبان و قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای برگزار می‌شود.

از سویی هم، رزمایش نظامی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در حالی برگزار شده که تاجیکستان برخلاف کشورهای دیگر این بلوک امنیتی، روابطش با طالبان با تنش به همراه بوده و نظامیان خود در مرز با افغانستان را افزایش داده است.

همچنین روسیه هم نگران احتمال نفوذ شبه‌نظامیان اسلام‌گرا به جمهوری‌های شوری سابق در آسیای میانه است. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه قبلا هم گفته بود که برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی از خاک افغانستان به کشورهای شوروی سابق، نظارت خود را بیشتر می‌کند.

قبل از این در ماه‌های آگست و سپتامبر هم نیروهای روسیه و تاجیکستان تمریناتی در مقیاس کوچکتر در نزدیکی مرز با افغانستان انجام دادند.