حزب جمعیت اسلامی افغانستان

جمعیت اسلامی: محتوای فرمان رهبر طالبان نشانه‌ی نگاه تقلیل‌گرایانه به مسأله‌ی حقوق زنان است

حزب جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح‌الدین ربانی به فرمان ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در مورد حقوق زنان واکنش نشان داده است.

در اعلامیه‌ی این حزب که شنبه شب (۱۳ قوس) منتشر شده، آمده است که محتوای این فرمان از یک طرف نشانه‌ی «نگاه تقلیل‌گرایانه»ی طالبان به مسأله‌ی حقوق زنان است و از سوی دیگر واقعیت دیدگاه این گروه را در قبال زنان نشان می‌دهد.

به نقل از اعلامیه، این فرمان واضح می‌سازد که گروه طالبان هیچ برنامه‌ و تعهدی در قبال حقوق اساسی زنان ندارد.

به باور حزب جمعیت اسلامی افغانستان، حقوق اساسی زنان شامل طیفی زیادی از مسائل بنیادین به‌شمول حق آموزش، کار و مشارکت و فعالیت سیاسی است که در فرمان رهبر طالبان به آن اشاره نشده است.

در اعلامیه‌ی این حزب آمده است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، زنان از حق آموزش، کار و مشارکت سیاسی‌شان محروم شده‌اند.

حزب جمعیت اسلامی گفته است که انتظار دارد که در نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی بر طالبان فشارهای لازم وارد شود تا این گروه به حقیقت تن بدهد.

در اعلامیه‌ی جمعیت اسلامی تأکید شده است که طالبان باید با دیگر طرف‌های جامعه افغانستان بر سر حق حاکمیت ملی، اصول اساسی و حقوق شهروندی، از جمله حقوق زنان، ساختار نظام سیاسی بعدی و حق مشارکت سیاسی شهروندان وارد بحث شده و با رسیدن به اجماع در موارد یادشده، از «وضعیت اسفناک» کنونی عبور شود.

این درحالی است که روز گذشته فرمان رهبر طالبان در مورد حقوق زنان منتشر شد. در این فرمان آمده است که زن مال نه، بلکه انسان آزاد و اصیل است.

در این فرمان بیشتر به موارد شرعی و نکاح زنان و همچنین چندهمسری مردان پرداخته شده و حق آموزش، کار و فعالیت‌های سیاسی زنان هیچ اشاره‌ای نشده است.