قتل دو پناهنده‌ی سیاسی ایرانی و پاکستانی

دو پناهنده‌ی سیاسی ایرانی و پاکستانی در افغانستان کشته شده‌اند

منابع در کابل می‌گویند که به تازگی دو پناهنده‌ی سیاسی که شهروندان ایران و پاکستان بودند، در افغانستان کشته شده‌اند.

یک شهروند ایرانی که خودش نیز در افغانستان پناهنده است، در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات روز از شهروند ایرانی‌تبار کشته‌شده به نام سعید خالدی یاد کرد و گفت که او طی روزهای اخیر در بغلان کشته شده‌ است.

به‌گفته‌ی‌ او، خالدی از چندین سال به این‌‌سو در شهر کابل با خانواده‌‌اش زندگی می‌کرد و شهر‌وندی افغانستان را نیز داشت. جسد خالدی سه روز قبل در شهر کابل دفن شده است.

این منبع گفت که طالبان به خانواده‌ی خالدی گفته‌اند که نباید خبر کشته‌شدن او را رسانه‌ای کند.

این شهروند ایرانی در عین حال می‌‌گوید که هدف از رسانه‌‌ای کردن کشته‌شدن این پناهنده، جلب توجه «کمیساری عالی سازمان ملل در امور مهاجرین» به پناهندگان در افغانستان است.

او مدعی است که کشورهای همسایه‌ی افغانستان در تلاش حذف مخالفان سیاسی خود است که در افغانستان پناه برده‌‌اند.

او در ادامه با استناد به گزارش یک رسانه خارجی گفت که طی روزهای اخیر یک پناهنده‌ی سیاسی بلوچ پاکستان که در افغانستان پناهنده بود نیز کشته شده است.

یک سایت بریتانیایی هم به نقل از فعالان بلوچ پاکستان، نوشته است که رازق مندایی از ترس سازمان اطلاعات پاکستان به افغانستان فرار کرده بود، اما اخیرا در این کشور کشته شده است.

به نوشته‌ی این سایت، رازق از فعالان سیاسی بلوچ پاکستان بوده است.

این سایت نوشته است که برخی روزنامه‌نگاران و چهره‌های رسانه‌های اجتماعی تحت حمایت ارتش پاکستان، رازق را فرمانده ارشد گروه جدایی طلب بلوچ خوانده‌اند. اما فعالان بلوچ این ادعا را رد کرده و گفته‌اند که او پناهنده‌ی سیاسی بوده و سازمان اطلاعات پاکستان (آی‌اس‌آی) را متهم به قتل او کرده‌‌اند.

مسئولیت قتل این دو پناهنده‌ی سیاسی را تا کنون فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است. طالبان نیز تا کنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *