ساکنان جوزجان: روند توزیع‌ کمک‌های بشری ناعادلانه است

برخی از ساکنان ولایت جوزجان از روند توزیع کمک‌های بشری انتقاد دارند و می‌گویند که این روند ناعادلانه و با فساد به همراه است.

آنان ادعا دارند که کمک‌های بشری براساس مناسبات میان نهادهای خیریه و وکلای گذر توزیع می‌شوند.

 به گفته‌ی ساکنان جوزجان، در حالی که برخی از نیازمندان هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند؛ اما شمار دیگر چندین‌بار کمک اخذ کرده‌اند.

محمد بشیر، یکی از ساکنان ولسوالی آقچه‌ی جوزجان می‌گوید: «ما اطلاع داریم که در برخی ولسوالی‌ها چند دور کمک توزیع شده؛ اما در برخی از ولسوالی‌ها یک‌بار هم توزیع نشده است.» او گفت که خودش از آغاز روند توزیع‌ کمک‌ها تاکنون یک‌بار هم کمک نگرفته است.

محمد قاهر، یکی دیگر از ساکنان شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان که از ولایت سرپل به این ولایت آواره شده، نیز می‌گوید که تاکنون هیچ کمکی دریافت نکرده است.

او می‌گوید: «از وقتی که آمدیم هیچ‌کسی برایم یک بوری آرد نداده است. در پهلوی من که یک نفر در دفتر کار می‌کند تا هنوز هشت‌بار کمک گرفته است.»

با این حال، مقام‌های محلی طالبان در ولایت جوزجان هرچند چالش در روند توزیع کمک‌ها را تأیید می‌کنند؛ اما می‌گویند تلاش دارند تا جلو افراد استفاده‌جو گرفته شود.

جوزجان تنها ولایتی نیست که ساکنان آن از روند توزیع کمک‌های بشردوستانه انتقاد دارند.

پیشتر منابع مردمی در ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور در تماس با اطلاعات روز گفته بودند که مسئولان محلی طالبان با «توسل به‌زور» بخشی از کمک‌های بشردوستانه را به نیروهای این گروه توزیع می‌کنند. این منابع، طالبان را متهم به حیف‌ومیل‌ کمک‌ها نیز کرده بودند.

مسئولان محلی طالبان در غور اما ادعای ساکنان لعل‌وسرجنگل این ولایت را تکذیب می‌کنند.