شورای مقاومت برای نجات: تمدید معافیت سفر مقام‌های طالبان، امنیت جهان را با خطر مواجه می‌کند

شورای مقاومت برای نجات افغانستان از لغو معافیت از تحریم سفر دو مقام طالبان از تحریم‌های سازمان ملل استقبال کرده و در عین حال، از شورای امنیت این سازمان خواسته است تا بر تمامی اعضای بلندرتبه‌ی طالبان تحریم وضع کند.

در اعلامیه‌ی شورای مقاومت برای نجات افغانستان که سه‌شنبه شب (۳۱ جوزا) منتشر شده، آمده است که بسیاری از سران طالبان با بهره‌گیری از لغو تحریم سفر به‌عنوان یک امتیاز بزرگ می‌توانند امنیت منطقه و جهان را بار دیگر به خطر بیندازند.

طبق این اعلامیه، سازمان ملل و تمامی کشورهای منطقه و جهان و نهادهای بین‌المللی باید افزون بر لغو معافیت تحریم سفرهای سران طالبان، دارایی‌های آنان را منجمد و ارسال سلاح به آنان را ممنوع کنند.

شورای مقاومت برای نجات افغانستان افزوده است که بسیاری از مقام‌های طالبان پس از تسلط این گروه بر افغانستان، از امتیاز لغو تحریم سفر، به سود خود و فعالیت دهشت‌افکنانه‌ی‌شان سوءاستفاده کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ میلادی سران طالبان را تحریم کرده بود. این تحریم‌ها حدود سه سال پیش به‌خاطر پیشبرد مذاکرات قطر برداشته شد. معافیت تحریم سفر ۱۵ مقام بلندرتبه‌ی طالبان اخیرا به پایان رسیده بود.

شورای امنیت سازمان ملل این معافیت را برای ۱۳ نفر برای دو ماه دیگر تمدید کرده، اما معافیت سفر برای عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سیداحمد شهیدخیل معین وزارت معارف طالبان را لغو کرده است.

وزارت خارجه‌ی طالبان از معافیت تحریم سفر ۱۳ مقام این گروه استقبال کرده، اما در واکنش به تحریم دو مقام نهادهای آموزشی، گفته است که فشار بر طالبان «بیهوده و تجربه ناکام گذشته» است.