عکس: India Today

سفارت هند در کابل گشایش یافت

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک «تیم فنی» به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

به گزارش هندوستان تایمز، پس از سقوط دولت افغانستان، هند قنسولگری‌های خود در هرات، قندهار، جلال‌آباد و مزارشریف را به‌دلیل نگرانی امنیتی تعطیل و تمام دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی خود را خارج کرد.

این رسانه نوشته است که تماس‌های اخیر با طالبان چه در پشت صحنه و چه ملاقات‌های رسمی، راه را برای بازگشت مقامات هندی به کابل هموار کرد.

وزارت امور خارجه‌ی هند در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارایه کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در بیانیه‌ی وزارت خارجه‌ی هند تصریح شده است که احیای حضور دیپلماتیک در کابل در چارچوب «روابط تاریخی و تمدنی هند با مردم افغانستان» انجام شده و به‌معنای به رسمیت‌شناختن تشکیلات طالبان در کابل نیست.

با گذشت نزدیک به یک سال تاکنون هیچ کشور طالبان را به‌گونه رسمی به رسمیت نشناخته است؛ اگرچه این گروه به برخی از کشورهای دیپلمات فرستاده و سفارت‌خانه‌های برخی از کشورها در کابل نیز فعال است.

تیم هندی با یک هواپیمای باربری نیروی هوایی هند که محموله کمک‌های هند برای آسیب‌دیدگان زلزله اخیر را به کابل انتقال داده، سفر کرده است.

به گفته‎‌ی مقام‌های طالبان هواپیمای هندی ۲۵ تُن کمک شامل چادر، کمپل، لباس و دارو آورده است.

برخی از کشورهای دیگر از جمله قطر، ایران و پاکستان نیز به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه کمک فرستاده‌اند.