عکس: India Today

سفارت هند در کابل گشایش یافت

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک «تیم فنی» به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

به گزارش هندوستان تایمز، پس از سقوط دولت افغانستان، هند قنسولگری‌های خود در هرات، قندهار، جلال‌آباد و مزارشریف را به‌دلیل نگرانی امنیتی تعطیل و تمام دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی خود را خارج کرد.

این رسانه نوشته است که تماس‌های اخیر با طالبان چه در پشت صحنه و چه ملاقات‌های رسمی، راه را برای بازگشت مقامات هندی به کابل هموار کرد.

وزارت امور خارجه‌ی هند در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارایه کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در بیانیه‌ی وزارت خارجه‌ی هند تصریح شده است که احیای حضور دیپلماتیک در کابل در چارچوب «روابط تاریخی و تمدنی هند با مردم افغانستان» انجام شده و به‌معنای به رسمیت‌شناختن تشکیلات طالبان در کابل نیست.

با گذشت نزدیک به یک سال تاکنون هیچ کشور طالبان را به‌گونه رسمی به رسمیت نشناخته است؛ اگرچه این گروه به برخی از کشورهای دیپلمات فرستاده و سفارت‌خانه‌های برخی از کشورها در کابل نیز فعال است.

تیم هندی با یک هواپیمای باربری نیروی هوایی هند که محموله کمک‌های هند برای آسیب‌دیدگان زلزله اخیر را به کابل انتقال داده، سفر کرده است.

به گفته‎‌ی مقام‌های طالبان هواپیمای هندی ۲۵ تُن کمک شامل چادر، کمپل، لباس و دارو آورده است.

برخی از کشورهای دیگر از جمله قطر، ایران و پاکستان نیز به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه کمک فرستاده‌اند.

دیدگاه‌های شما
  1. اسلام علیکم
    هندوستان د افغانستان حقیقي دوست او ګاونډی هیواد دی له ډیرو اوږدو کالونو راهسي افغانستان له هندوستان سره ډیري نږدي اړیکي لري. خو دځینو فرعي پلو له امله د افغانانو تګ راتګ هندوستان ته سخت شوی دی له دی سختې سره سره بیا هم مونږ له هندوستان څخه لیدنه کوو واقعیت چی د هندوستان خلک ډیر مینه ناک او وطن پاله دی داهغه وخت ماته ښه معلومه شوه چي ما په ۲۰۱۶ کال کی له هندستان څخه لیدنه وکړه. او اوس هم هیله لرم چی د هندوستان په سفارت کی دنده ترسره کړم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *