عکس: شبکه‌های اجتماعی

امر به معروف طالبان در بلخ: دانشجویان دختر اجازه‌ی سفرِ بدون محرم به ولایت‌ها را ندارند

شماری از دانشجویان دختر در دانشگاه بلخ که از سایر ولایت‌ها هستند، می‌گویند که مأموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان به آنان اجازه‌ی سفرِ بدون محرم به ولایت‌‌های‌شان را نمی‌دهند.

به گفته‌ی آنان، طالبان شماری از دانشجویان را از مسیر راه بازگردانده‌اند.

نماینده دانشجویان یکی از ولایت‌ها که نمی‌خواهد هویت‌اش فاش شود، به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان برای دخترانی که در خوابگاه‌های دولتی زندگی می‌کنند، بدون «محرم شرعی» اجازه نداده‌اند تا به خانه‌های‌شان بروند.

به گفته‌ی او، طی چند روز گذشته طالبان مانع سفر چندین دختر دانشجو شده‌ و آنان را توقیف کرده‌اند. این دانشجویان با پادرمیانی استادان آزاد شده‌اند.

این دانشجو افزود: «طالبان برای دختران دانشجو گفته‌اند که هیچ‌کس اجازه‌ی این را ندارد که بدون محرم شرعی به ولایت‌های‌شان سفر کنند.»

دانشجویان دختر می‌گویند که به‌دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌توانند محرم خود را به بلخ بیاورند.

نازنین (اسم مستعار)، می‌گوید: «وضعیت اقتصادی ما به اندازه‌ی نیست که پدر یا برادر خود را از ولایت خود بخواهیم تا ما را ببرد. ما مصارف دانشجویی خود را به یک مشکل پیدا می‌کنیم.»

با آن‌که آمار دقیقی از دانشجویان دختر که از سایر ولایت‌ها هستند و در خوابگاه‌های دولتی زندگی می‌کنند، در دست نیست؛ اما گفته می‌شود که در پنج خوابگاه جداگانه و هر خوابگاه حد اوسط ۱۰۰ الی ۱۵۰ دختر زندگی می‌‌کنند.

گفته می‌شود طالبان در سایر ولایت‌ها نیز در خوابگاه‌های دانشجویان دختر قیودات وضع کرده‌اند.

از جمله دانشجویان دختر در خوابگاه دانشگاه جوزجان می‌گویند طالبان دو روز می‌شود که به آنان هشدار داده‌اند تا بدون محرم اجازه‌ی بیرون‌شدن از خوابگاه را ندارند.

طالبان پس از دست‌یافتن به قدرت، محدودیت‌های گسترده علیه آزادی شهروندان از جمله زنان و دختران وضع کرده‌اند.