بازگشت دوباره و واگذاری کامل اختیارات؛ آیا آمدن دوستم پایه‌های حکومت غنی را محکم می‌سازد؟
عکس: آرشیف

دوستم: طالبان باید از اشرف غنی و امریکا برای تصرف افغانستان تشکر کنند

عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی می‌گوید که طالبان با قدرت خود افغانستان را تصرف نکردند بلکه با یک معامله به قدرت رسیدند.

او در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته است که گرفتن کنترل افغانستان با زور برای طالبان آسان نبود و طالبان باید از اشرف غنی و دولت امریکا برای این تصرف تشکر کنند.

دوستم افزوده است: «رئیس‌جمهور با طالبان معامله کرد و همواره تلاش کرد تا چهره‌های ضد طالبان را تضعیف کند. آقای غنی هرگز از پیشنهادهای من برای دفاع از افغانستان در برابر طالبان حمایت نکرد.»

او در این گفت‌وگو بیان کرده که جنگ راه‌ حل نیست و طالبان باید وارد مذاکره با «جبهه مقاومت برای نجات افغانستان» شوند.

او گفته است: «ما نمی‌توانیم همدیگر را از بین ببریم. ما یک‌بار آن‌ها (طالبان) را از میان برداشتیم ولی بازگشتند. ما به‌عنوان مسلمان و افغان باید یکدیگر را بپذیریم. همه از جنگ خسته شده‌اند. من هیچ جنگی نمی‌خواهم طالبان نیز باید این را بپذیرند. با جنگ هم نمی‌توانند ما را از بین ببرند و هم به این سادگی هم نمی‌توانند ما را نادیده بگیرند… من پیام‌های خود را به رهبری طالبان نیز رسانده‌ام.»

دوستم می‌گوید که همه‌ی جناح‌ها برای ایجاد یک دولت فراگیر باید توافق کنند.

او گفته است که اقوام افغانستان در نظام طالبان سهم ندارند: «باید تمام اقوام و شهروندان از حقوق و امتیاز مساوی برخوردار باشند. تفاوت میان شان نباشد.»

دوستم در بخشی از گفت‌وگوی خود گفته است که هزاره‌ها در افغانستان هدف حملات خونین داعش هستند.

او می‌گوید که طالبان همیشه ادعا می‌کنند که یک دولت را سقوط داده‌اند، امریکا را شکست داده‌اند پس چرا نمی‌توانند یک گروه داعش را شکست بدهند؟

پس از تسلط طالبان بر افغانستان گروه داعش مسئولیت حملات مرگ‌بار را بر عهده گرفته است. این در حالی‌ است که طالبان می‌گویند داعش در افغانستان تهدید نیست.