مقرری‌های جدید در وزارت مالیه؛ ده‌ها بست پیش از رقابت آزاد پر شده‌ است

طالبان در وزارت مالیه از کارمندان آزمون «عقیده» اخذ می‌کنند

ریاست دعوت و ارشاد وزارت مالیه حکومت طالبان از کارمندان این وزارت درباره‌ی عقایدشان امتحان می‌گیرد.

براساس یک مکتوب این ریاست که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، از کارمندان ریاست عمومی تفتیش داخلی، خدماتی و اجیران وزارت مالیه خواسته شده که در آزمون «عقیده» اشتراک کنند.

روشن نیست که در این آزمون چه پرسش‌هایی از کارمندان پرسیده می‌شوند.

یک منبع در وزارت مالیه طالبان در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات روز، صحت این مکتوب را تأیید کرد و گفت که در حال حاضر ریاست دعوت و ارشاد این وزارت کمیته‌ای را تحت عنوان «تغییر عقیده» ایجاد کرده است.

به‌گفته‌ منبع، این کمیته از حدود دو ماه به‌ این طرف برای کارمندان وزارت مالیه عقاید تدریس می‌کند.

منبع اضافه کرد که آزمون «عقیده» جریان دارد و تاکنون از کارمندان چندین ریاست امتحان اخذ شده است.

این منبع می‌گوید مسئولان وزارت مالیه طالبان قصد دارند که کارمندان حکومت پیشین را به‌ «بهانه‌ ندانستن عقاید اسلامی برکنار و به‌جای‌شان اعضای خود این گروه را تعیین کنند».

مفتی فصل‌الله فیضان، رییس دعوت و ارشاد وزارت مالیه طالبان نیز در اظهاراتی گفته است که در ۲۰ سال حضور امریکا در افغانستان، عقاید کارمندان تغییر کرده و باید دانسته شود که عقاید چه کسانی فراموش شده است.

طالبان در سایر ادارات دولتی نیز عقاید تدریس می‌کنند.

گفته می‌شود که وزارت معارف این گروه نیز از کارمندان آزمون عقیده گرفته است.

طالبان تأکید دارند که کارمندان سیرت و صورت‌شان را مطابق «سنت» آماده کنند. به‌گفته این گروه، کارمندان مرد باید ریش بگذارند و زنان نیز حجاب را مراعات کنند. مسئولان این گروه حتا در برخی موارد ریش کارمندان را اندازه‌گیری کرده‌اند و ریش قابل قبول یک قبضه است.

همین‌طور حجاب مطلوب طالبان برای زنان، پوشش کامل صورت و یا پوشیدن برقع است.

دیدگاه‌های شما
  1. شاید این امتحان خوب باشد، چون بیشتر کارمندان رویه درست با مردم را نمی دانند و همچنین چیزی در مورد گرفتن رشوه نمی دانند اگر می دانستند، تا حالا وطن درست شده بود، رشوه دادن و رشوه گرفتن علت اصلی فروپاشی وطن بود و هست.

  2. بله متاسفانه دیروز ده بخش عواید وزارت مالیه امتحان داشتیم که بخش تخصصی است تقریباً ۴۰٪ سوالات را از بخشی دینی آورده بود در امتحان عمومی که بشکل کنکوری گرفته می شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.