عکس: آرشیف

طالبان محدودیت ویزای امریکا بر مقام‌های این گروه را مانع توسعه روابط دو طرف خواندند

وزارت خارجه طالبان وضع محدودیت ویزا برای مقام‌های این گروه از سوی امریکا را مانع در برابر روابط دو طرف خوانده است.

وزارت امور خارجه امریکا برای مقامات فعلی و سابق طالبان، اعضای گروه‌های مسلح غیردولتی و سایر افرادی که ممکن است در اعمال محدودیت و خشونت بر زنان و دختران در افغانستان نقش داشته باشند، محدودیت صدور ویزا وضع کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ طالبان در واکنش به این محدودیت گفته است که این تصمیم در حالی اعلام شده است که در این هفته در دوحه میان مقام‌های امریکایی و طالبان نشست‌های مفصلی در سطوح مختلف برگزار شده و در این نشست‌ها درباره‌ موضوعات «مهم» تبادل نظر صورت گرفته است.

بلخی امروز (چهارشنبه، ۲۰ میزان) در رشته‌توییتی نوشته است که امریکا باید با توجه به مذاکرات اخیر دوحه گام‌های مثبتی بردارد و در عمل نشان دهد که به‌دنبال تعامل سازنده با طالبان است. او گفته است: «چنین تصمیماتی می‌تواند تأثیر منفی بر روابط دوجانبه داشته باشد.»

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ طالبان گفته است که نکات اختلاف باید از مجاری دیپلماتیک حل‌وفصل شود و این‌گونه تصمیمات به نفع دو طرف نیست و درباره‌ آن غور شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا با اعلام محدودیت علیه مقام طالبان گفته است که برخلاف وعده‌های این گروه مبنی بر احترام حقوق بشری افغان‌ها، آن‌ها مجموعه‌ای از پالیسی‌ها و فرمان‌هایی را صادر کرده‌اند که زنان و دختران را از مشارکت کامل در زندگی عمومی، دسترسی به تحصیلات متوسط و کار در بیشتر بخش‌ها منع کرده‌ است.

وزیر خارجه امریکا از سایر کشورها نیز خواسته است که اقدامات مشابه را روی دست گیرند و بر این پیام تأکید کنند که تنها دولتی در افغانستان مشروعیت خواهد داشت که از تمام مردم آن کشور نمایندگی نموده و از حقوق بشری افراد حمایت کند.