عکس: شبکه‌های اجتماعی

«فاجعه‌ی مرگبار» در سالنگ؛ شاهراه هنوز به‌روی ترافیک مسدود است

سه روز پس از وقوع آتش‌سوزی مرگبار در تونل سالنگ، وزارت فواید عامه‌ی حکومت سرپرست طالبان اعلام کرده است که این شاهراه هنوز هم به‌روی ترافیک مسدود است. این وزارت از شهروندان خواسته است که تا اطلاع بعدی از این مسیر رفت‌وآمد نکنند.

حمیدالله مصباح، سخن‌گوی وزارت فواید عامه‌ی طالبان در یک نوار تصویری گفته است که شاهراه سالنگ به‌دلیل مشکلات در سیستم هواکش، نبود آکسیجن و موجودیت دود و غبار در داخل تونل، مسدود است.

مصباح در عین حال گفته است که داخل تونل از بقایای به‌جا مانده از آتش‌سوزی پاک‌سازی شده و تلاش می‌شود شاهراه هرچه زودتر به‌روی ترافیک نیز بازگشایی شود.

او افزوده است که در نتیجه‌ی این آتش‌سوزی که نخست از یک عراده تانکر تیل شروع شد، ۲۱ نفر جان باخته و شماری هم زخمی شده‌اند. به‌گفته‌ی او، در این حادثه دست‌کم ۳۰ عراده موتر کوچک و بزرگ طعمه‌ی آتش شده است.

با این حال، منابع معتبر در ولسوالی سالنگ ولایت پروان به روزنامه اطلاعات روز گفتند که کار پاک‌سازی تونل از مواد باقی‌مانده از آتش‌سوزی هنوز تکمیل نشده است.

به‌گفته‌ی منابع، تا شام امروز (سه‌شنبه، ۲۹ قوس) اجساد قربانیان از داخل تونل بیرون کشیده شده و مواد رسوبی هنوز در داخل تونل باقی مانده است. به‌گفته‌ی آنان، طالبان به همین دلیل به کسی اجازه‌ی رفت‌وآمد از این مسیر را نمی‌دهند.

یک منبع از ریاست حفظ و مراقبت از سالنگ‌ها به روزنامه اطلاعات روز گفت که احتمال دارد شاهراه تا پس از چاشت فردا به‌روی رفت‌وآمد باز شود.

هرچند آمارهای متفاوت از میزان تلفات و خسارات آتش‌سوزی در تونل سالنگ منتشر شده، اما منابع معتبر به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که بیش از ۱۰۰ نفر در این حادثه جان باخته و ده‌ها عراده موتر نیز حریق شده‌اند.