واکنش صالح به مصاحبه‌ی غنی
عکس: آرشیف

صالح: غنی صلح واقعی می‌خواست، اما تصمیم امریکا تحویل‌دهی افغانستان به راولپندی بود

امرالله صالح، معاون نخست‌ ریاست‌جمهوری پیشین در واکنش به اظهارات مایک پمپئو، وزیر پیشین خارجه‌ی امریکا گفته است که اشرف غنی صلح واقعی می‌خواست، اما تصمیم پنهانی امریکا تحویل‌دهی افغانستان به پاکستان بود.

پمپئو به‌تازگی در اظهاراتی گفته است که اشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان به‌شدت مخالف مذاکرات امریکا و طالبان بود.

صالح در برابر پمپئو از رییس‌ سابق خود دفاع کرده و در رشته‌توییتی نوشته است: «رییس‌جمهور محمداشرف غنی می‌خواست صلح واقعی بیاید اما تصمیم پنهانی امریکا تحویل‌دهی افغانستان به راولپندی بود تا به‌گفته‌ی خود شان، به جنگ کلان (اوکراین+آینده) آماده شوند.»

صالح نوشته است که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ او به پمپئو احتمالات را توضیح داد و یازده دلیل آورد که «دارید کشور ما را به پاکستانی‌ها و تروریست‌ها می‌دهید و این صلح نمی‌آورد».

به‌گفته‌ی صالح، پمپئو در پاسخ‌اش گفت که آنچه می‌تواند این است که امضای «معامله‌ی دوحه را تا ۱۵ روز به تعویق اندازد تا حکومت اشرف غنی طرف‌داران خود را بسیج کند.»

معاون پیشین ریاست‌جمهوری افزوده است که امریکا انسانیت را به‌خاطر منافع استراتژیک خود زیر پا کرده است.

‏پمپئو در صحبت‌های خود افزوده است که در افغانستان گروه‌های مختلف سیاسی وجود داشت و دست یافتن به تفاهم در میان گروه‌ها احتمالا یک مذاکره‌ی پنج‌ساله و ده‌ساله را در برمی‌گرفت.

او گفته است که قرار بود این مذاکرات انجام شود؛ اما به‌گفته‌ی او، اشرف غنی حاضر نبود. «رییس‌جمهور غنی حاضر نبود. او نمی‌خواست در این مذاکرات شرکت کند. این تأسف‌برانگیز بود.»

پمپئو علاوه کرده است که اشرف غنی در آخر نیز بر خلاف رییس‌جمهور اوکراین که ماندن را انتخاب کرد، تصمیم گرفت سوار یک هواپیما شده و عازم یک کشور دیگر شود، در حالی‌که مردم افغانستان رنج می‌کشند.

او در پاسخ به پرسشی که چگونه از مذاکرات امریکا و طالبان با توجه به وضعیت زنان و دختران افغانستان دفاع می‌کند، نیز افزود که امریکا با پایان دادن حضور خود در افغانستان جان امریکایی‌ها را نجات داده است.

وزیر پیشین خارجه‌ی امریکا اشرف غنی را متهم به دزدی نتیجه‌ی انتخابات سال ۱۳۹۸ خورشیدی نیز می‌کند. پمپئو گفت: «او [اشرف غنی] فقط در تلاش برای انتخاب مجدد خود به ریاست‌جمهوری بود. او با مهارت بیشتر از رقیب خود به آرا دست‌برد زد و انتخابات را دزدید.»