سمنگان

سرمای شدید در سمنگان؛ یک کودک جان باخت و ۱۱ هزار رأس مواشی تلف شدند

منابع محلی در ولایت سمنگان می‌گویند که از اثر سرمای شدید در این ولایت، یک کودک جان باخته و نزدیک به ۱۱ هزار رأس مواشی تلف شده‌اند.

منابع به روزنامه اطلاعات روز گفتند که یک کودک پنج ساله صبح روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۷ جدی) برای گرفتن آب به دریاچه‌ی نزدیک به خانه‌اش رفته بود که داخل آب دریاچه سقوط کرده و زیر یخ بند مانده بود.

به‌گفته‌ی منابع، نیروهای طالبان پس از ساعت‌ها تلاش موفق شدند که جسد محمد پنج‌ساله را از زیر یخ بیرون کنند. این حادثه در دریاچه‌ی «دریاخان» واقع در شهر ایبک، مرکز سمنگان اتفاق افتاده است.

هم‌زمان با این، مسئولان در ریاست زراعت طالبان در سمنگان می‌گویند که به‌دلیل سردی هوا و عدم رسیدگی مواد خوراکی برای حیوانات، نزدیک به ۱۱ هزار رأس مواشی در این ولایت تلف شده‌اند.

شمس‌الدین صدیقی، مدیر عمومی بخش مالداری ریاست زراعت طالبان می‌گوید که بیشتر این تلفات در ولسوالی‌های دره‌صوف بالا و دره‌صوف پایین ولایت سمنگان به ثبت رسیده است.

این درحالی است که براساس پیش‌بینی‌های سازمان ملل، دمای هوا در روزهای آینده در افغانستان به ۳۰ تا ۳۵ درجه زیر صفر کاهش خواهد یافت. سرمای شدید سبب شده است تا در روزهای اخیر ده‌ها نفر و هزاران رأس مواشی در ولایات مختلف کشور جان بدهند.