مرتضی بهبودی

گزارشگران بدون مرز: طالبان یک خبرنگار فرانسوی-افغانستانی را زندانی کرده‌اند‌

گزارشگران بدون مرز (RSF) و ۱۴ رسانه و شرکت تولیدی فرانسوی که مرتضی بهبودی با آن‌ها کار کرده است، از رژیم طالبان خواسته‌اند که خبرنگار فرانسوی-افغانستانی را که یک ماه می‌شود در کابل زندانی است، آزاد کند.

این سازمان امروز (دوشنبه، ۱۷ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ۳۰ روز در مورد بازداشت مرتضی بهبودی که در زندان کابل، پایتخت افغانستان به‌سر می‌برد، سکوت کرده است.

به‌گفته‌ی گزارشگران بدون مرز‌، بهبودی در هفتم جنوری در کابل دستگیر شده است.

این سازمان در اعلامیه‌ی خود گفته است که طی یک ماه گذشته، هر کاری که ممکن بود برای آزادی بهبودی انجام داده است و زندانی شدن او بدون دلیل است.

بهبودی در سن ۱۶ سالگی در افغانستان کار خود را به‌عنوان عکاس خبری آغاز کرد و وقتی ۲۱ ساله بود، به‌دلیل تهدید به فرانسه گریخت و در خانه‌ی روزنامه‌نگاران (Maison des Journalistes) در پاریس پناه گرفت.

به‌گفته‌ی گزارشگران بدون مرز، بهبودی در پنجم جنوری به منظور تهیه گزارش به افغانستان بازگشت و ۴۸ ساعت بعد، هنگامی که قصد داشت اعتبار مطبوعاتی خود را دریافت کند، دستگیر شد.

در اعلامیه‌ی گزارشگران بدون مرز آمده است که در ۱۵ جنوری، از تلفن همراه او به واحد کمک در سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) تماس گرفته شد؛ اما هیچ پیامی دریافت نشد و نمی‌توان فهمید که بهبودی بوده که تماس گرفته یا یکی از زندانبانان از تلفن او استفاده کرده است.

به‌گفته‌ی گزارشگران بدون مرز، از آن زمان تا اکنون هیچ‌کس پاسخ‌گوی شماره‌ی او نبوده است. این سازمان علاوه کرده است: «تنها چیزی که می‌دانیم این است که او پس از ۱۱ روز بازداشت در کابل، به‌دلیل عدم نشان دادن اعتبار، به زندان دیگری در کابل منتقل شد و گفته می‌شود که متهم به جاسوسی است.»

این سازمان از طالبان خواسته است که مرتضی بهبودی را آزاد کنند. طالبان تا اکنون به این درخواست پاسخ نداده‌اند.

طالبان پیش از این هم بارها خبرنگاران خارجی و داخلی را دستگیر و برای مدتی بازداشت کرده‌اند.