via Hafiz Zia Ahmad/twitter

تنش بر سر آب هلمند؛ متقی به سفیر ایران: مسائل بین دو کشور از طریق گفت‌وگو حل شود

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی طالبان در دیدار با حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در کابل بار دیگر خواستار حل مسائل مربوط به دو کشور «از طریق گفت‌وگو و تفاهم» شده است.

براساس اعلامیه‌ای که وزارت امور خارجه‌ی طالبان امروز (شنبه، ۶ جوزا) منتشر کرده است، در این دیدار دو طرف در مورد ازسرگیری روند انتقال زندانیان افغانستان از ایران، تأخیر در اجرای حکم اعدام شهروندان کشور در ایران، تأمین حق‌آبه‌ی آن کشور از رود هلمند و سایر مسائل مربوط به روابط دو کشور، بحث کرده‌اند.

وزارت امور خارجه‌ی طالبان نوشته است که آقای متقی در این دیدار همچنین بر «روابط خوب» دو طرف تأکید کرده و خواستار تأخیر در اجرای حکم اعدام شهروندان افغانستان در ایران و تسهیل روند انتقال زندانیان از آن کشور به افغانستان شده است.

در اعلامیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی طالبان آمده است که سفیر ایران در این دیدار گفته است که هیأت کشورش در نشست اخیر سازمان ملل در دوحه، پایتخت قطر در مورد افغانستان «از وضعیت کنونی افغانستان دفاع کرده است».

طبق اعلامیه، قمی بر «مدیریت هماهنگ مسائل مرزی بین دو کشور» تأکید کرده و در مورد آخرین اقدامات کشورش در این راستا، معلومات داده است.

تنش بر سر حق‌آبه‌ی رود هلمند در هفته‌های اخیر بین ایران و طالبان افزایش یافته است.

ایران طالبان را متهم می‌کند که حق‌آبه‌ی آن کشور را از رود هلمند براساس معاهده‌ی ۱۳۵۱ نمی‌دهند، اما طالبان می‌گویند که به‌دلیل خشک‌سالی آبی وجود ندارد که به ایران برسد.

ایران برای راستی‌آزمایی ادعای طالبان خواستار بازدید هیأت فنی خود از بند کجکی و کمال‌خان شده است، اما طالبان می‌گویند که اجازه‌ی بازدید هیأت ایرانی را از این بندها نمی‌دهند.