اطلاعات روز

امریکا و اروپا پروازهای تجاری بر فراز افغانستان را از سر می‌گیرند

یک رسانه‌ی هندی گزارش داده است که شرکت‌های هوایی امریکایی و اروپایی پس از حدود دو سال، پروازهای تجاری بر فراز افغانستان را از سر می‌گیرند.

روزنامه «تایمز آف اندیا» گزارش داده است که اداره‌ی هوانوردی فدرال امریکا (FAA) این هفته به هواپیماهای امریکایی اجازه پرواز بر فراز افغانستان را در ارتفاع بالاتر از سه هزار و ۲۰۰ فوت داده است.

در این گزارش آمده است که اداره‌ی هوانوردی فدرال امریکا گفته است که در این ارتفاع، خطرات برای عملیات هوانوردی غیرنظامی امریکا، کاهش یافته است.

این روزنامه گزارش داده است که آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اورپا (EASA) به خطوط هوایی کشورهای عضو این اتحادیه دستور مشابهی داده و به آن‌ها هشدار داده است که به‌دلیل خطرات احتمالی، در ارتفاع پایین‌تر از سه هزار و ۲۰۰ فوت، پرواز نکنند.

روزنامه «تایمز آف اندیا» دریافته است که شماری از خطوط هوایی بزرگ اروپایی، از جمله آن‌هایی که از مسیرهای مهمی از هند می‌گذرند، در حال برنامه‌ریزی برای پروازهای آزمایشی بر فراز افغانستان هستند.

از ماه آگست سال ۲۰۲۱ تمام پروازها بین غرب و شرق، از جمله شمال هند، حدود نیم ساعت مسیر طولانی‌تری را طی می‌کردند تا از فراز افغانستان عبور نکنند.

براساس گزارش «تایمز آف اندیا»، پس از حمله روسیه به اوکراین، محدودیت‌های حریم هوایی بیشتر شد؛ زیرا هواپیماهای کشورهای غربی نمی‌توانند بر فراز روسیه پرواز کنند.

این رسانه گفته است که با از سرگیری پروازها بر فراز افغانستان، دست‌کم یکی از مسیرهای هوایی مسدود شده، بازگشایی می‌شود.

به گزارش این روزنامه، با آغاز پروازها از مسیر افغانستان، زمان سفر بین شرق، از جمله هند و غرب، در هفته‌های آینده کاهش خواهد یافت.