بامیان
عکس: آرشیف

استاد دارالعلوم بامیان یک دانش‌آموز دختر این مرکز را «فرار» داده است

منابع در بامیان تأیید کردند که سمیع‌الله، استاد دارالعلوم این ولایت که از بستگان یکی از مسئولان طالبان است، یک دانش‌آموز دختر این مرکز آموزش‌های دینی را «فرار» داده است.

یک منبع امروز (سه‌شنبه، ۲۸ سنبله) به روزنامه اطلاعات روز گفت که سمیع‌الله، خواهرزاده‌ی فاروق‌الله فاروقی، آمر تعلیمات اسلامی ریاست معارف طالبان در بامیان و از روستای «جلمیش غندک» ولسوالی شیبر است.

به‌گفته‌ی منبع، سمیع‌الله روز شنبه (۲۶ اسد) دختری را که دانش‌آموز صنف دهم دارالعلوم بامیان است، با خود «فرار» داده است. منبع گفت که این دختر باشنده‌ی اصلی ولسوالی یکه‌ولنگ است و در روستای «خشکک» مرکز بامیان زندگی می‌کرد. به‌گفته‌ی منبع، این دختر هزاره و اهل تشیع است.

منبع افزود که در قضیه‌ی فراری‌دادن این دختر، خود فاروقی دخیل است و او این دختر را با موترش به کابل انتقال داده است. فاروقی به پیام خبرنگار روزنامه اطلاعات روز در این باره پاسخ نداده است.

دیروز نیز یک منبع در پیامی به روزنامه اطلاعات روز گفت که استاد دارالعلوم بامیان یک دانش‌آموز دختر این مرکز آموزش‌های دینی را «اختطاف» کرده است.

خبرنگار روزنامه اطلاعات روز دیروز این موضوع را با رییس معارف طالبان در بامیان در میان گذاشت، اما این مقام طالبان گفت که این ماجرا از حدود شش یا هفت ماه قبل است و دختر اختطاف نشده، بلکه خودش رفته است و از «نگاه شرعی مشکلات ندارد».

با توجه به تاریخی که رییس معارف طالبان در بامیان ذکر کرده، به نظر می‌رسد که پیش از این هم یکی از استادان دارالعلوم بامیان، شاگردی را با خود برده‌ است.

فرار دختر جوان با پسر جوان به قصد ازدواج پیش از این در برخی از ولایت‌ها وجود داشته و حتا در برخی مناطق امر معمول است.

طالبان در حال حاضر این کار را جرم می‌دانند. این گروه طی دو سال اخیر بارها از بازداشت دختر و پسر به جرم «فرار از منزل» خبر داده و این افراد را محاکمه و در ملاءعام شلاق زده‌‌اند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *