Photo: Social Media

قتل‌های زنجیره‌ای ساکنان «جوی‌نو» خاص ارزگان؛ یک پدر و پسر به قتل رسیدند

در ادامه‌ی قتل‌های هدفمند و زنجیره‌ای ساکنان منطقه‌ی هزاره‌نشین جوی‌نو (ششپر) ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان، منابع از قتل یک پدر و پسر در این ولسوالی خبر دادند.

دست‌کم سه منبع در پیام‌های جداگانه به روزنامه اطلاعات روز گفتند که این پدر و پسر پس‌ازچاشت روز چهارشنبه (۲۹ سنبله) در ساحه‌ی «تنگی سبزچوب» که یک منطقه‌ی پشتون‌نشین است، در نخست دستگیر و سپس به قتل رسیده‌اند.

یکی از منابع به روزنامه اطلاعات روز گفت افرادی که هنوز هویت آنان مشخص نشده است، پس از دستگیری این دو نفر، پدر را تیرباران کرده و پسر را گردن بریده است.

این منبع توضیح داد که «حاجی حسن» همراه با پسرش «علی‌خان» از منطقه‌ی پشتون‌نشین به مقصد روستای «سیاه‌بغل» در حرکت بوده‌اند که از سوی «افراد ناشناس» دستگیر و سپس به قتل رسیده‌اند.

یک منبع دیگر به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان به مردم محل خبر داده‌اند که «حاجی حسن» و پسرش در ساحه‌ی «تنگی سبزچوب» به قتل رسیده‌اند. این منبع گفت که گردن هردو نفر با چاقو بریده شده است.

علت و انگیزه‌ی قتل این پدر و پسر مشخص نشده است.

طبق اظهارات منابع، شماری از افراد با هویت‌های مشخص از چند مدت به این طرف به‌گونه‌ی علنی به ساکنان منطقه‌ی هزاره‌نشین جوی‌نو هشدار می‌دهند و آنان را به کوچ اجباری از این منطقه تهدید می‌کنند.

به‌گفته‌ی منابع، ساکنان محل «از ترس به طالبان اسم این افراد را گرفته نمی‌توانند؛ زیرا می‌ترسند که خود طالبان دست نداشته باشند».

مسئولان محلی طالبان در ولایت ارزگان تا اکنون در این باره به‌صورت رسمی چیزی نگفته‌اند.

این درحالی است که بر اساس اطلاعات منابع، در جریان بیشتر از دو سال گذشته که طالبان بر افغانستان مسلط شده‌اند، ۱۷ نفر از ساکنان منطقه‌ی هزاره‌نشین جوی‌نو (ششپر) به قتل رسیده‌اند.

در آخرین مورد، به تاریخ ۲۱ سنبله یک مرد کشاورز به اسم سید امیرشاه مشهور به سید علوی به قتل رسید و منابع گفتند که عام یا عاملان قتل او متعلق به قوم پشتون است. منابع همچنین طالبان را به حمایت از این افراد متهم می‌کنند.

منابع می‌گویند که دزدی، غارت و تخریب اموال باشندگان منطقه‌ی «جوی‌نو» به اوج خود رسیده و آنان در معرض کوچ اجباری قرار دارند. در یک مورد، افرادی در منطقه‌ی «جوی‌نو» ده‌ها اصله درخت میوه‌دار را قطع کردند.

به‌گفته‌ی منابع، پس از حاکمیت طالبان تا اکنون ۲۰ خانه‌ی باشندگان «جوی‌نو» تخریب یا به آتش کشیده شده‌اند. همچنین امسال سه عراده موتر باشندگان این منطقه‌ به آتش کشیده شدند.