توافق وزیران خارجه پاکستان و ایران برای کاهش تنش میان دو کشور

وزیران خارجه پاکستان و ایران با توافق برای کاهش تنش، درباره‌ی بازگشت سفیران دو کشور به اسلام‌آباد و تهران صحبت کرده‌اند.

پاکستان در پی حمله ایران به خاک‌اش، سفیر خود را از تهران فراخواند و گفته بود که سفیر ایران در اسلام‌آباد هم اجازه بازگشت به پاکستان را نخواهد داشت.

اما وزارت خارجه‌ی پاکستان امروز (جمعه، ۲۹ جدی) اعلام کرده است که جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه موقت این کشور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ی ایران در گفت‌وگوی تلفنی بر کاهش تنش‌ توافق کرده‌‌اند.

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که جیلانی و عبداللهیان درباره‌ی بازگشت سفیران دو کشور به پایتخت‌ها نیز بحث کرده‌اند.

وزیر خارجه پاکستان با تأکید بر روابط نزدیک «برادرانه» کشورش با ایران، از تمایل پاکستان برای همکاری با ایران بر اساس روحیه اعتماد و همکاری متقابل سخن گفته است.

جیلانی تأکید کرده است که احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت باید زیربنای این همکاری باشد.

به نقل از اعلامیه وزارت خارجه‌ی ایران، امیرعبداللهیان هم با تأکید بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان گفته است که «حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان قویاً مورد توجه ما هست و همکاری‌های دو کشور برای خنثی و نابود‌کردن اردوگاه‌های تروریستی در خاک پاکستان ضروری است.»

او گفته که مناسب است محور همکاری‌های امنیتی و نظامی که در گذشته مورد توافق و تاکید مقام‌های دو کشور قرار گرفته است، با جدیت دنبال شود.

وزارت خارجه ایران می‌گوید که وزیر خارجه پاکستان امیرعبداللهیان را به اسلام‌آباد دعوت کرده است.

حمله موشکی و پهپادی ایران علیه گروه جیش العدل در بلوچستان پاکستان، باعث تنش میان دو کشور شد.

پاکستان در اقدامی‌تلافی‌جویانه، علیه شبه‌نظامیان جدایی طلب بلوچ در خاک ایران حملات هوایی انجام داد.

رسانه اکسپرس تریبون پاکستان گزارش داده است که این کشور به‌دنبال حملات‌ تلافی‌جویانه خود، پیام آشتی را به ایران ارسال و بر عدم علاقه خود به تشدید بیشتر اوضاع تأکید کرد.

به نوشته این رسانه، اسلام‌آباد و تهران به سرعت اقدام به تنش‌زدایی کردند؛ زیرا احتمال یک درگیری تمام عیار وجود داشت.