Photo: Social Media

نشست کابل؛ تأکید نماینده ایران بر حکمرانی «بدون تبعیض» در داخل و «حسن‌ همجواری» با همسایه‌ها

حسن کاظمی قمی، نماینده‌ی ویژه و سرپرست سفارت ایران در کابل می‌گوید که از نگاه این کشور «حکمرانی بدون تبعیض در داخل و حسن همجواری و همزیستی با همسایه در محیط منطقه دو مؤلفه‌ی اساسی در پیشرفت روند منطقه‌گرا است».

آقای قمی که امروز (دوشنبه، ۹ دلو) در نشست «ابتکار همکاری منطقوی افغانستان» به میزبانی وزارت خارجه‌ی طالبان شرکت کرده، در ایکس نوشته است که اگر این دو مؤلفه «در یک اعلامیه جلوه نماید با استقبال منطقه و فرامنطقه روبه‌رو می‌شود».

او افزوده است: «امید دارم دهلیزی امن برای همه‌محوری و مشارکت در عرصه‌ی جهانی با حفظ احترام به تمامیت ارضی و استقلال افغانستان گشوده شود تا در نتیجه یک پیروزی موفقیت‌آمیز و برابر برای افغانستان، منطقه، جهان و از همه مهم‌تر ساختار نظام بین‌الملل به جهت آزمودن یک نتیجه‌ی کامیاب حاصل آید.»

نماینده‌ی ویژه ایران در یک پست دیگر در ایکس گفته است که این نشست بر اساس پیشنهاد ایران در اجلاس «فرمت مسکو» در شهر کازان روسیه و به دعوت طالبان برگزار شده است.

کاظمی قمی گفته است که در این نشست نمایندگان ایران، پاکستان، چین، روسیه و شماری دیگر از کشورهای منطقه گردهم آمده‌اند «تا مجموعه گفت‌وگوهای ‎کمیته‌ی تماس منطقه‌ای را برای تعامل با افغانستان در کابل آغاز کنند».

او گفته است: «از نگاه این جمع پیشبرد این مذاکرات که با هدف کمک به مردم و کشور افغانستان، همچنین ثبات و امنیت منطقه دنبال خواهد شد، نیازمند نگاه ایجابی مسئولان امر با هدف کامیابی در روند منطقه‌محور را دارد.»

نشست «ابتکار همکاری منطقوی افغا‌نستان» عصر امروز با چند ساعت تأخیر به میزبانی وزارت خارجه‌ی طالبان آغاز شده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان در آغاز این نشست گفته است که این گروه حاضر است با کار مشترک بر مبنای منافع مشترک و احترام متقابل با کشورهای منطقه تعامل و همکاری داشته باشد.

این نشست در حالی برگزار شده است که قرار است دومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد اواسط ماه آینده‌ی میلادی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.