Photo: UN

گوترش: ممنوعیت ظالمانه‌ی تحصیل دختران و اشتغال زنان افغانستان باید لغو شود

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کرده است که «ممنوعیت ظالمانه‌ی دسترسی دختران به تحصیل و ممنوعیت اشتغال زنان افغانستان باید لغو شود».

او این اظهارات را صبح امروز (سه‌شنبه، ۱ حوت) در پیامی در ایکس مطرح کرده است.

گوترش تأکید کرده است که زنان و دختران باید بتوانند به‌طور کامل و معنادار در تمام جنبه‌های زندگی افغانستان، از صندلی در صنف درسی گرفته تا میزهای تصمیم‌گیری شرکت کنند.

او دیروز در یک نشست خبری در پایان نشست دوروزه‌ی نمایندگان ویژه‌ی کشورها در دوحه نیز گفت که در زمینه‌ی رسیدگی به نگرانی درباره‌ی وضعیت حقوق‌‌ بشر در افغانستان پیشرفت صورت نگرفته و وضعیت برای زنان در این اواخر «وخیم‌تر» نیز شده است.

طالبان اخیرا در برخی از ولایت‌ها زنان و دختران جوان را به‌خاطر چگونگی پوشش بازداشت کرده‎اند. این اقدام واکنش‌های منفی گسترده‌ای در پی داشت.

دبیرکل سازمان ملل در پیام جداگانه درباره‌ی وضعیت حقوق بشری گفته است که بسیاری از شهروندان افغانستان فقیر هستند، برای تأمین غذای خود تلاش می‌کنند و بدون دسترسی به آموزش، مراقبت‌های صحی یا کار زندگی می‌کنند.

او افزوده است که بیش از نیمی از جمعیت کشور امسال به کمک نیاز خواهند داشت، اما طرح واکنش بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد کم‌تر از سه درصد از بودجه مورد نیاز را دریافت کرده است.

سازمان ملل برای کمک‌رسانی در افغانستان در سال جاری میلادی، بیش از سه میلیارد دالر بودجه دریافت کرده است.

به‌گفته‌ی این سازمان، در سال ۲۰۲۴ بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان نیاز به کمک‌های بشردوستانه دارند.