سازمان ملل: جامعه‌ی جهانی انتخابات ۹۳ افغانستان را حمایت می‌کند

یان کوبیش، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در کشور می‌گوید که افغانستان هنوز در محراق توجه جامعه‌ی جهانی قرار دارد و سازمان ملل متعهد است تا به برگزاری هر‌چه بهتر انتخابات افغانستان کمک کند. او در نشست خبری روز پنج‌شنبه‌ در کابل گفت که آمادگی برای انتخابات پیش‌رو در افغانستان بهتر از دوره‌های قبلی است.

وی گفت که جامعه‌ی جهانی آماده است تا هزینه‌های مورد نیاز برای حمایت فنی و تدارکاتی کمیسیون مستقل انتخابات را فراهم سازد. به گفته‌ی او، سازمان ملل و هم‌کاران آن مشغول گفت‌وگو با کمیسیون مستقل انتخابات هستند تا بدانند برای کمک و حمایت از روند انتخابات، چه می‌توانند.

ناظران بین‌المللی در انتخابات

یان کوبیش، در این نشست خبری روی عمل‌کرد مستقلانه‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تأکید بیش‌تری کرد. این کمیسیون این بار، خلاف دوره‌های پیشین انتخابات در کشور، یک عضو خارجی هم ندارد.

یان کوبیش گفت که سازمان ملل در نظر دارد تا با این کمیسیون، تجارب بین‌المللی را شریک بسازد تا بتواند هر‌چه زودتر کار خود را آغاز کند. هم‌چنان آقای کوبیش گفت: «در کنترول کیفیت برگزاری انتخابات و آمادگی‌های آن مشارکت ناظران داخلی و بین‌المللی مهم است. جامعه‌ی جهانی آماده است تا از ناظران داخلی حمایت کند و هم‌چنین ما می‌توانیم که این ناظران را با شامل ساختن ناظران بین‌المللی افزایش بدهیم».

حضور دو شهروند خارجی در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، یکی از مباحث جنجالی در جریان تصویب قانون انتخابات بود که سرانجام حذف شد. یان کوبیش از شرکت یک تیم حمایتی برای انتخابات افغانستان از سوی سازمان امنیت و هم‌کاری‌های اروپا نیز خبر داد.

هم‌چنین او بر نقش رسانه‌ها در نظارت از انتخابات تأکید کرد و خواست که نقش زنان در این انتخابات هر‌چه بیش‌تر افزایش یابد. قرار است انتخابات ریاست جمهوری کشور در ۱۶ حمل ۱۳۹۳ برگزار شود. «بی‌بی‌سی»

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *