انتخابات اسپانیا؛ پایانی بر سیستم کلاسیک دو حزبی در این کشور

اطلاعات روز: انتخابات پارلمانی اسپانیا روز یک‌شنبه برگزار شد. گزارش‌ها می‌رسانند که حزب حاکم یعنی حزب محافظه کار مردم به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور، کرسی‌های بیشتری را کسب کرده است، اما دو حزب پودموس و شهروندان این کشور نیز به نتایج مهمی دست یافته‌اند.
به نقل از یورو نیوز، پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب چپ‌گرای پودموس در نطق خود پس از اعلام نتایج گفته: «امروز یک روز تاریخی است. یک عصر سیاسی جدید آغاز شده است، عصری که به سیستم کلاسیک دو حزبی پایان می‌دهد.»
حزب پودموس که یکی از مخالفان سرسخت برنامه‌های ریاضت اقتصادی دولت محافظه‌کار ماریانو راخوی است ۶۹ کرسی از پارلمان اسپانیا را به خود اختصاص داده و در جایگاه سوم این انتخابات ایستاده است.
حزب سیدادانوس یا شهروندان نیز که پایگاه آن در ایالت کاتالونیاست، یکی دیگر از احزابی است که به مهره‌ی مهمی در سیاست اسپانیا تبدیل شده است. این حزب ۴۰ نماینده را در این انتخابات راهی پارلمان کرده است.
آلبرت ریورا، رهبر این حزب گفته: «میلیون‌ها اسپانیایی تصمیم گرفته‌اند که این کشور تغییر کند. آن‌ها می‌گویند دوره‌ی دو حزبی و انتخاب میان سرخ یا آبی کافی است. ما خواهان تغییر هستیم و امشب اسپانیایی‎ها بیش از پیش اراده‌ی خود برای این تغییر و گفت‌وگو نشان دادند.»
با این‌حال هیچ‌کدام از این احزاب اکثریت را به‌دست نیاورده‌اند و دولت آینده‎ی اسپانیا یک دولت ائتلافی خواهد بود.
گزارش‌ها حاکی است که با پایان یافتن این انتخابات، مذاکرات میان احزاب مختلف از جناح‌های چپ و راست و محافظه‌کار برای تشکیل یک دولت ائتلافی مستحکم برای ثبات کشور آغاز شده است.
حزب سوسیالیست اسپانیا ۹۰ کرسی را کسب کرده و در صورت ائتلاف با حزب پودموس و دیگر احزاب چپ مانند اونیدا و دو حزب منطقه‌ای دیگر از این جناح می‌تواند جمعاً ۱۷۵ کرسی از پارلمان را کسب کند. در این‌صورت شانس این جناح برای تشکیل دولت ائتلافی آینده‌ی اسپانیا نسبت به احزاب محافظه‌کار بیشتر است.
پارلمان اسپانیا ۳۵۰ کرسی دارد و یک حزب باید ۱۷۶ نماینده به این پارلمان بفرستد تا بتواند اکثریت مطلق را کسب کند.