تنش بین ایران و عربستان سعودی به فوتبال هم سرایت کرد

اطلاعات روز: در حالی که در لیگ قهرمانان آسیا قرار است تیم‌هایی از باشگاه‌های فوتبال ایران و عربستان سعودی رو در روی هم قرار گیرند، با تنش ایجاد شده بین دو کشور پس از اعدام شیخ نمر باقر النمر، مسئولان باشگاه‌های سعودی می‌خواهند دیدارهای باشگاه‌های دو کشور در کشور سوم برگزار شود.
به نقل از رادیو زمانه و به‌گزارش سایت الوئام سعودی، عبدالله البترجی، معاون رییس باشگاه الاهلی عربستان سعودی از باشگاه‌های این کشور خواست تا در نامه‌ای به کنفدارسیون فوتبال آسیا خواهان برگزاری بازی‌های نمایندگان سعودی با تیم‌های ایرانی در یک زمین بی‌طرف شوند.
در صورتی که تیم نفت تهران در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا از سد الجیش قطر بگذرد با تیم الاهلی عربستان سعودی دیدار خواهد کرد.
در مراسم قرعه‌کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا هم‌چنین معلوم شد که تیم الهلال عربستان با تراکتورسازی تبریز، النصر عربستان با ذوب‌آهن اصفهان، و فولاد خوزستان به احتمال زیاد با الاتحاد هم‌گروه خواهند بود.
عبدالرحمان بن مساعد، رییس باشگاه الهلال عربستان نیز درخواست معاون رییس باشگاه الاهلی برای نوشتن نامه به کنفدراسیون فوتبال آسیا را تکرار کرده و گفته است: «نه ما می‌خواهیم به ایران برویم و نه می‌خواهیم آن‌ها به عربستان بیایند.»
او هم‌چنین از باشگاه‌های عربی درخواست کرد تا از چنین خواسته‌ای حمایت کنند.
پس از آن‌که عربستان سعودی در روز شنبه ۴۷ نفر، از جمله شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه را به اتهام تروریست بودن اعدام کرد تنش میان ایران و عربستان شدت گرفت. ایران کاردار سفارت عربستان را فراخواند، ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران توسط گروهی معترض به آتش کشیده شد و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی رهبران سعودی را تهدید کرد.
در پی سخنان مسئولان چند باشگاه عربستان سعودی، مهدی تاج، رییس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال ایران نیز از شکایت این سازمان علیه سعودی‌ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر داده است.
او گفته: «ما شکایت‌نامه خود از عربستانی‌ها را آماده کرده‌ایم و امروز آن را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال خواهیم کرد.»
رییس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال ایران افزوده براساس اساسنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا «نباید منافع سیاسی در حوزه ورزش تسری یابد.»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.