ازدواج خانوادگی!

مریم حسینی (لیدا)

ازوداج خوب خیلی خوب است، اما آیا ازدواج خانوادگی هم می‌تواند یک ازدواج خوب به حساب آید؟ این سوال تمام جوانان، دختران و پسرانی است که در مرز ازدواج قرار دارند و سوال زنان و مردانی که ازدواج کرده‌اند و سوال همه‌ی پدران و مادرانی که دارای فرزند می‌باشند. زیرا در ازدواج خانوادگی به دور از بحث طبی آن (که فعلا قصد بیان آن را نداریم) دو مسئله‌ی کاملا متضاد  دیده می‌شود و این دو مورد می‌توانند هم زندگی را شیرین و هم بسیار تلخ و کشنده کنند. یک بخش از ازدواج خانوادگی که می‌تواند مفید باشد، آشنایی و شناخت کافی از افراد درون خانواده می‌باشد. در ازدواج خانوادگی انسان دغدغه‌ی کم‌تری برای شناخت طرف مقابل دارد، زیرا اقوام بیش‌تر با هم بوده و همیشه می‌توانند یک‌دیگر را بفهمند. هم‌چنین در ازدواج خانوادگی مشکل تناسب نیز کم‌تر پیش می‌آید، زیرا معمولا نوع زندگی اقوام به گونه‌ای است که شرایط آن‌ها با هم متناسب است و این باعث می‌شود که درک درستی نسبت به یک‌دیگر داشته باشند.

اگر از بخش شیرین این نوع ازدواج‌ها بگذریم، باید توجه داشته باشیم که بخش دیگر و مهم این نوع ازدواج‌ها، قرار گرفتن روابط زناشویی تحت تأثیر روابط خانوادگی، رقابت‌ها، حسادت‌ها، چشم و هم‌چشمی‌ها و مشکلاتی است که در درون خانواده‌ها وجود دارند و این باعث می‌شود که زندگی افراد و جوانان مرتب متلاطم و طوفانی شده و این جریان زندگی آن‌ها را مداوم بلرزاند. اگر جوانان در ازدواج خانوادگی عاقل و بالغ نباشند، بخش تلخ آن باعث می‌شود که بخش اول (شیرین آن) کاملا از بین برود. این تلخی در حدی است که همان شناخت نیز می‌تواند در روابط زوجین شکاف ایجاد کرده و مورد سو‌ استفاده‌ی دو طرف قرار گیرد. شناخت خانوادگی در این صورت تبدیل به وسیله‌ای برای تحقیر و توهین می‌شود و در این صورت نه فقط مفید نمی‌باشد، که بسیار مضر نیز خواهد بود.

 با توجه به دو نکته‌ی بالا، به نظر می‌رسد که ازدواج خانوادگی برای کسانی مناسب است که قادرند با تدبیر و هوش‌مندی خود این نوع مسایل را کنترول کرده و زندگی خود را از تحولات درون خانوادگی دور نگه‌دارند، اما توصیه می‌شود افراد و جوانانی که تحت تأثیر این نوع حوادث و مسایل قرار دارند ‌یا نمی‌توانند خود را از آن رها سازند، به‌شدت از این نوع ازدواج دوری کنند و این افراد بدانند که می‌توانند با کمی دقت و آگاهی همسر شایسته‌ی خود را در بیرون از خانواده یافته و با صبر و تحمل، تحقیق و بررسی با رسیدن به شناخت کافی، با عشق خود ازدواج کرده و به این طریق هم همسر خوبی به دست آورند و هم روابط خانوادگی خود را برای همیشه از خطر پس‌لرزه‌ها و تصادم‌های سنگین و نابود کننده‌ی ازدواج خانوادگی حفظ کنند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *