خشونت با زنان در افغانستان «۲۵ درصد» افزایش یافته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش ۲۵ درصدی خشونت با زنان در شش ماه اول امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته خبر داده است. این کمیسیون به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، در گزارشی نوشته که در نیمه‌ی نخست امسال، ۴۱۵۴ مورد خشونت علیه زنان در سراسر ‌کشور ثبت شده‌اند. بر‌اساس این گزارش، این آمار در شش ماه نخست سال ۱۳۹۱ به ۳۳۳۱ مورد رسیده بود که آمار تازه افزایش ۲۴.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
کمیسیون حقوق بشر این افزایش را «تکان‌دهنده» خوانده و افزوده که هنوز هم «معافیت از مجازات» در برابر خشونت علیه زنان وجود دارد. در گزارش از نهادهای دولتی انتقاد شده که در پی‌گیری پرونده‌های خشونت با زنان «ضعیف» عمل کرده و این امر باعث گسترش افزایش خشونت شده است.
از سوی دیگر، حسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان گفت که وزارت تحت امر او از آغاز امسال حدود چهار هزار مورد خشونت با زنان را ثبت کرده است. به گفته‌ی خانم غضنفر، افزایش این آمار به معنای افزایش آمار واقعی خشونت با زنان نیست، بلکه بیان‌گر آگاهی بیش‌تر از خشونت با زنان و مراجعه‌ی مردم به نهادهای عدلی و قضایی است.
وزیر امور زنان افزود که موارد خشونت با زنان در مناطق روستایی کم‌تر به ثبت می‌رسند. به همین دلیل ممکن است که آمار واقعی خشونت با زنان بیش‌تر از آمار رسمی باشد. خانم غضنفر هم‌چنین گفت که کل آمار ثبت شده‌ی خشونت با زنان در سال ۱۳۹۱ به حدود پنج هزار و آمار سال ۱۳۹۰ به ۳۷۴۲ رسیده بود.
به گفته‌ی او، قتل، خودسوزی و خودکشی ناشی از خشونت، ضرب و شتم و ازدواج اجباری از موارد عمده‌ی خشونت با زنان بوده‌اند. وزیر امور زنان افزود که چهل درصد از خشونت با زنان، در اثر گفت‌وگو با خانواده‌های خشونت دیدگان پیش از دادگاهی شدن در نهادهایی مانند دفترهای محلی وزارت امور زنان حل می‌شوند. بقیه‌ی موارد ثبت شده‌ی خشونت با زنان به نهادهای قضایی ارجاع می‌شوند، ولی هنوز اطلاعی در دست نیست که مراجع قضایی چه تعداد از این پرونده‌ها را تا حل نهایی آن بررسی می‎کنند. «بی‌بی‌سی»
آمار خشونت با زنان در ۶ ماه اول امسال
نوع خشونت موارد ثبت شده
خشونت فیزیکی 1249
خشونت زبانی و روانی 976
خشونت اقتصادی 862
خشونت جنسی 262
سایر خشونتها 805
منبع: کمیسیون حقوق بشر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.