خبرنگارناراضی(15)

این کشور خیلی چیزی هست، تا همه مردم افغانستان چیز نکنند این کشور چیز نمی‎شود این را مصطفی کاظمی گفت و خودش چیز شد، حالا هر روز “بیایید یک چیزی نو صحبت کنیم”. حتما شما نیز مثل من این جمله را خیلی شنیده اید، کجا شنیده ایم؟ آها یادم آمد، در جعبه‎ی جادویی (تلویزیون) یا به‎قول فرنگی‎ها تی وی، بلی از تی وی شنیدم که بیایید یک چیزی نو صحبت کنیم، از همان زمان ذهنم درگیری دارد. وقتی از آدم بخواهند که بیا یک چیز نو صحبت کن، آن‎وقت چه‎کار خواهی کرد؟ مثلا فکر کنید که در تلویزیون به حیث مهمان دعوت شده اید و لازم است که در مورد چیزی نوی صحبت کنی، فکر کنم مثل این می ماند که ازاحمدشاه مسعود سوال کنند، موها باید زیر کلاه که مثل تایر بایسکل است،  شود  یا بالای کلاه، یا از سیاف پرسان کنند که وقتی می خوابی ریش ات را کجا می‎گذاری؟ اگر ریش ات با خود در تخت خواب می بری، ریش ات را زیر پتو می‎کنی یا بالای پتو؟ ویا از محسنی سوال کنند که لُنگی ات را وقت خواب در کُجا می کنی.

قرار بود از یک چیزی صحبت کنیم که خیلی چیز باشد، از چیزی زنان گرفته تا چیز مردان، از چیزی که همه چیز را باید چیز کند، من هم قصدی بدی ندارم فقط می‎خواهم شمارا چیز کنم، من چیزی می‎گویم که شما چیزی بفهمید، در خیابان دیگر چیز نکنید، در دستشویی چیزکنید، در راه چیزی نکنید، به دختر مردم چیز نگوید، به زن همسایه نگاه چیزی نکنید، معلم تان را چیز کنید، اگر کارمند هستید به ریس تان چیز داشته باشید، دنبال چیزی دختران مردم نباشید، قانون را چیز کنید، هرصبح دهان و دندان تان را چیز کنید بعد بیایید بیرون چیز کنید، در مورد مردم بی‎خود چیزی نگوید، اگر چیزی شنید و اعصابش خراب شد چیزی تان می‎کند، با پولیس درگیر نشوید که خلاف چیز است، در فسبوک با کسی که چت می‎کنید چیز داشته باشید، وقتی بیکار بودید چیزی بنویسید، چیزی بخوانید، چیزی گوش دهید، وقت تان را بی چیز هدر ندهید.

شهدای کشور، اولیای کشور، بزرگان این کشور در طول چند سال چیز کردند تا کشور را تبدیل به چینین چیزی کردند که امروز ما هیچ چیز نمی‎توانم، کرزی هم چیزی نتوانست، منتظر چیزی باشیم، شاید خدا رحم کند که آرمیکا چیزی بگوید تا چیزی در اینجا چیز شود، یادم هست وقتی اوباما چیز شد، اوضاع اقتصادی آمریکا خیلی چیزی بود، اما او همیشه با چیز است و چیزهای را که بکار بست، وضعیت کشورش را چیز کرد، اما بزرگان کشورما همیشه با تفنگ چیز می‎کنند، یک تعداد که تفنگ را چیز کردند فعلا در انزوا به سر می برند، ویک عده ی دیگر از چیز شدن می‎ترسند ومی گویند بعد از 2014 اگر چیز شود، به کوه بالا خواهند شد و آن وقت گیله نکنند که چرا چیز کردی.

تا که بیاد می‎آورم در کشورما چیز بوده است، از چیزهای قبل که بگذریم، در طول سه دهه چیزی روسی، چیزی پاکستانی و ایرانی، بعد چیزی عربی، حالا هم چیزی امریکایی، این چیزی آمریکایی خیلی خطرناک چیز است، به این آسانی نمی‎شود از چیزاش خلاص شد، اما این ما هستیم که خیلی چیزهستیم و به‎سادگی باور می‎کنیم که چیزی خوبی هست، اصلا ما تا هنوز فرق بین چیزی خوب و چیزی بد را نمی‎دانیم، دراین بعدی‎ها شنیدم که چینی‎ها خیلی درافغانستان چیز می‎کنند، شاید مجبور شویم که زبان چینی یاد بگیریم تا بعد از 2014 شاید آنها افغانستان را چیز کردند.

بیبینید که شعار بالا خیلی چیز نبوده است و در حقیقت خیلی شعاری چیزی بوده است، این کلمه‎ی چیز خیلی خوب است در همه جا چیز دارد، هرچیز بخواهید بگوید می‎توانید در قالب چیز بیان کنید، البته که ما رفتار هر روزه‎‎ی مان‎را اگر چیز کنیم به این نتیجه می‎رسیم که ما همیشه درحال چیز کردنیم، پس قدر چیز را بدانید تا چیز شوید.

خالق ابراهیمی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.