یکشنبه 22 اکتبر 2017

۸۰درصد از زنان افغانستان شغل درآمدزا ندارند

اطلاعات روز: بر اساس گزارش صندوق جمعیت ملل متحد ۸۰درصد زنان در افغانستان شغل درآمدزا ندارند در گزارش جدید صندوق جمعیت سازمان ملل متحد که در مورد […]

اطلاعات روز: بر اساس گزارش صندوق جمعیت ملل متحد ۸۰درصد زنان در افغانستان شغل درآمدزا ندارند
در گزارش جدید صندوق جمعیت سازمان ملل متحد که در مورد وضعیت نفوس جهان در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است آمده که ۵۰درصد زنان جهان دارای شغل درآمدزا هستند که در افغانستان کمتر از ۲۰ درصد زنان از شغل درآمدزا برخوردار اند.
این سازمان از عدم توجه به نابرابری‌ها و نادیده گرفتن حقوق زنان فقیر در جهان ابراز نگرانی کرده و گفته است که این موراد می‌تواند زمینه‌ی نا‌امنی را گسترده‌تر کند و باعث ناکارایی انکشاف جهانی می‌شود.
جاوید رسولی، رییس عمومی اداره‌ی مرکزی احصاییه می‌گوید که وضعیت اجتماعی در افغانستان، شکاف عمیق در عرصه‌ی آموزش پسران و دختران و عدم سهم‌گیری زنان در اقتصاد خانواده‌ها نگران‌کننده است.
داکتر بانت اندیانا بانجی، نماینده‌ی صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان نیز می‌گوید نابرابری میان زن و مرد مشکلات افغانستان را پچیده‌تر خواهد کرد.
آقای بانجی می‌افزاید توجه به حقوق زنان، فراهم کردن زمینه‌ی رفتن دختران به مکتب و حق انتخاب چگونگی شرایط ازدواج به دختران باعث کاهش این نابرابری خواهد شد.
بر بنیاد این گزارش خانواده‌ها در افغانستان از داشتن امکانات برای تنظیم خانواده، ایجاد فاصله میان ولادت‌ها و داشتن امکانات قبل از ولادت در پایین‌ترین سطح قرار دارد.
این گزارش نشان می‌دهد که محدودیت دسترسی به خدمات تنظیم خانواده در کشور‌های در حال توسعه باعث ۸۹درصد ولادت‌های ناخواسته و ۴۸درصد سقط جنین می‌شود.
بر اساس این گزارش افغانستان با آمار ولادت ۵.۳ کودک به حساب هر مادر بیشترین رقم در ولادت‌های ناخواسته را دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of