عبدالله: هیأتی برای بررسی اوضاع غزنی فرستاده می‌شود

اطلاعات روز: معترضان در غزنی امروز (دوشنبه، 14 حوت) برای سومین روز شاهراه کابل_قندهار را به‌روی رفت و آمد بسته نگه داشتند.
عبدالله عبدالله، رییس اجراییه امروز با شماری از بزرگان و باشندگان ولایت غزنی در قصر سپیدار دیدار کرده و گفته که برای بررسی اوضاع غزنی یک هیأت فرستاده می‌شود.
ریاست‌ اجراییه با نشر خبرنامه‌یی گفته در این دیدار، شاه جهان نوری، والی ولایت میدان وردک، علی اکبر قاسمی، نماینده‌ مجلس و سایر بزرگان ولایت غزنی درباره مشکلات، چالش‌ها و تحولات امنیتی اخیر در ولایت غزنی گزارش داده‌اند.
هم‌چنان آنان در مورد اختلافات اخیر میان باشندگان ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی نیز معلومات ارائه کرده و بر ضرورت تفاهم، وحدت و حل مسالمت‌آمیز قضیه تأکید کرده‌اند.
آقای عبدالله گفته که یک هیأت با هماهنگی بزرگان و موی‌سفیدان ولایت غزنی به این ولایت سفر می‌کند تا تمام مسایل را از نزدیک به‌صورت همه‌جانبه ارزیابی کند.
به‌دنبال کشمکش بر سر آب میان باشندگان دو روستای ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی و کشته شدن دو باشنده روستای شیرآباد در جمعه‌شب 11 حوت، معترضان از روز شنبه تاکنون شاهراه کابل_قندهار را مسدود نگه داشته‌اند.
شمار معترضان در روز نخست اندک بود و تنها در منطقه‌ی «موشکی» ولسوالی قره‌باغ شاهراه را بسته بودند، اما در دو روز اخیر آنان در مرکز غزنی و ولسوالی قره‌باغ شاهراه را بسته‌اند و شمار آنان نیز تا دو هزار نفر رسیده است.
معترضان می‌گویند که شماری از افراد مسلح با لباس پولیس محلی دو عضو یک خانواده در روستای شیرآباد را کشته و دو تن را با خود برده‌اند. معترضان خواستار بازداشت و پیگرد عاملان این رویداد‌ و رهایی ربوده شده‌ها اند.
معترضان اما امروز، خواست‌های سیاسی از جمله برکناری والی را نیز مطرح کردند.
براساس گزارش‌ها چندین هزار مسافر در مسیر شاهراه کابل_قندهار به‌دلیل مسدود بودن راه منتظر مانده‌اند.
جنجال میان روستاهای نیخته و شیرآباد ولسوالی قره‌باغ غزنی از یک سال به این سو به یک کشمکش میان دو گروه قومی تبدیل شده و نگرانی وجود دارد که این کشمکش به یک منازعه بزرگ قومی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید

ناتوانی حکومت محلی در حل یک مسأله‌ی حقوقی به کشمکش قومی منجر شده است