شنبه 1 مارس 2014

سران ناتو روی خروج تمام سربازان‌شان از افغانستان به تفاهم رسیدند

اطلاعات روز: وزیران دفاع ناتو در نشست دو روزه بروکسل، پایتخت بلجیم روی خروج تمام سربازان‌شان در پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان به تفاهم رسیدند. آنان در […]

اطلاعات روز: وزیران دفاع ناتو در نشست دو روزه بروکسل، پایتخت بلجیم روی خروج تمام سربازان‌شان در پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان به تفاهم رسیدند. آنان در این نشست توافق کردند که برنامه‌‌ی خروج تمام‌ سربازان‌شان از افغانستان را بریزند. به گفته‌ی مقام‌های ناتو، این تصمیم به دلیل عدم امضای پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن صورت گرفته است.
اخیراً روابط کابل با واشنگتن و ناتو به دلیل عدم امضای پیمان امنیتی با آمریکا‌ بیش‌تر از هر زمانی تیره شده است. چند روز پیش بارک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به حامد کرزی هشدار داد که اگر پیمان امنیتی را امضا نکند، ممکن نیروهایش در پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را به طور کامل ترک کنند.
اما حامد کرزی مثل گذشته بر سه شر‌طش تأکید دارد و می‌گوید، تازمانی که از سوی آمریکا بر‌آورده نشوند، پیمان امنیتی را امضا نمی‌کند. آغاز گفت‌و‌گوهای عملی میان دولت افغانستان و طالبان، توقف حملات نیروهای خارجی بر خانه‌های افغان‌ها و آوردن صلح دوام‌دار در کشور از شر‌ط‌های حامد کرزی عنوان شده‌اند.
با این حال، اندرس فوگ راسموسن، سرمنشی ناتو در نشست دو روزه‌ی بروکسل گفت که اگر حامد کرزی پیمان امنیتی با آمریکا را امضا نکند، ناتو نیز با افغانستان موافقت‌نامه‌ امضا نمی‌کند. او هم‌چنان تأکید کرد، در صورتی که این پیمان در یک زمان مناسب بین کابل و واشنگتن امضا نشود، افغانستان صدمه خواهد دید.
هم‌چنان چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در حاشیه‌ی نشست بروکسل در یک نشست خبری گفته است که از خروج تمام نیروهای خارجی در پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان نگران است. به گفته‌ی او، در صورتی که تمام نیروهای خار‌جی افغانستان را ترک کنند، میان مقام‌های امنیتی این کشور بی‌‌اعتمادی ایجاد خواهد شد. هیگل می‌گوید، به همین دلیل بارک اوباما‌ در [هفته‌ی گذشته] به نظامیان امریکایی امر کرد که روی برنامه‌ی احتمالی خروج همه‌ی نیروهایش از افغانستان کار کنند.
در حال حاضر حدود ۵۰ هزار نیروی خارجی در کشور مستقرند و از این رقم بیش از ۳۰ هزار آن را سربازان آمریکایی تشکیل می‌هند. اگر پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا نشود، تمام نیروهای یاد شده در پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک خواهند کرد. در همین حال، شماری از کارشناسان مسایل سیاسی کشور از خروج کامل نیروهای خارجی از کشور اظهار نگرانی کرده‌اند.
جاوید کوهستانی، کارشناس مسایل سیاسی کشور می‌گوید که اگر نیروهای آمریکایی و ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کنند، کمک‌های خارجی نیز قطع خواهند شد. او گفت: «دولت بودجه‌ی کافی برای حفظ نیروهای امنیتی ندارد و به این اساس، کشور قدم‌به‌قدم به سوی یک بحران جدید حرکت خواهد کرد».

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of