شنبه 1 مارس 2014

وزیر معارف: تا سال ۲۰۱۵ کمبود معلمان مسلکی رفع می‌شود

اطلاعات روز: فارق وردک، وزیر معارف کشور دیروز در مراسم گرفتن امتحان کانکور در کابل اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۵ کمبود معلمان مسلکی در سراسر کشور […]

اطلاعات روز: فارق وردک، وزیر معارف کشور دیروز در مراسم گرفتن امتحان کانکور در کابل اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۵ کمبود معلمان مسلکی در سراسر کشور رفع خواهد شد. او هم‌چنان گفت که وزارت معارف در سال آینده ۱۱ هزار معلم مسلکی را جذب می‌کند و تا حدی مشکلات مکبت‌های کشور حل خواهند شد. وردک تأکید کرد، برنامه‌ی استخدام یازده هزار معلم جدید برای سال تعلیمی پیش‌رو به گونه‌ی شفاف انجام خواهد شد.
این در حالی است که کمبود معلمان مسلکی و تدریس مضامین ساینسی توسط علمای دین در اکثر مکتب‌های برخی ولایت‌های کشور مشکلات جدی را در عرصه‌ی رشد معارف به جود آورده است. هرچند برخی نهادهای مدنی این مسئله را بارها با مقام‌های وزارت معارف مطرح کرده‌اند، اما هنوز علمای دین در برخی مکاتب ولایت‌های کشور مضامین ساینسی را تدریس می‌کنند.
با این حال، دیروز فارق وردک‌، وزیر معارف کشور اطمینان داد که تا دو سال آینده کمبود معلمان مسلکی در کشور رفع خواهد شد. او هم‌چنان افزود: «در سال‌های آینده نظام معارف افغانستان از لحاظ کیفیت بهبود خواهد یافت و به صراحت می‌گویم که در سال ۲۰۱۵ هیچ‌معلمی در چوکات معارف سطح تعلیمش کمتر از صنف ۱۴ نخواهد بود».
در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار معلم در مکتب‌های کشور مصروف تدریس‌اند و به گفته‌ی مقام‌های وزارت معارف، ۳۱ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند. وزیر معارف می‌گوید، به خاطر بلند بردن کیفیت معارف و مشکلات دانش‌آموزان در شش سال گذشته بیش از ۶۵۰۰ مکتب در کشور اعمار شده است.
وردک هم‌چنان گفت که در حال حاضر ۱۶ هزار و ۶۰۰ مکتب در سراسر کشور فعال‌اند و به گفته‌ی او،‌ ۵۰ درصد این مکتب‌ها تعمیر معیاری دارند و ۵۰ درصد دیگر آن داری تعمیر معیاری نیستند. این در حالی است که به دلیل مشکلات امنیتی در برخی ولایت‌های کشور بیش از ۳۸۰ مکتب بر روی دانش‌آموزان مسدودند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of