رجب طیب اردوغان

اردوغان؛ از روزنامه تایمز شکایت می کنم

یک عضو کابینه ترکیه، نامه سرگشاده هنرمندان مشهوری چون شان پن به نخست وزیر ترکیه را “فتنه‌گری” خوانده است. در این نامه که در روزنامه تایمز منتشر شد، اردوغان به استبداد و نازیسم متهم شده است.

شماری از چهره‌های هنری بین‌المللی چون شان پن، بن کینگزلی و سوزان ساراندن، نامه ‌سرگشاده ‌تندی خطاب به رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نوشته‌ و وی را آماج حملاتی بی‌سابقه کرده‌اند. اردوغان در این نامه به تبلیغات به سبک نازی‌ها یا حاکمیت استبدادی متهم شده ‌است.

فاضل سای، پیانیست معروف ترکیه نیز از جمله امضاکنندگان این نامه است. اردوغان در این نامه که روز چهارشنبه ۲۴ ژوییه در روزنامه تایمز انتشار یافت، به خاطر رفتار خشن علیه تظاهرات آرام مردم، محکوم شده است.

در بخشی از این نوشته آمده بود که اردوغان کمی پس از سرکوب خونین تظاهرکنندگان در پارک گزی و کشته شدن چندین نفر توسط پلیس در میانه ماه ژوئن، اقدام به برگزاری تجمعی وسیع در استانبول کرد که “یادآور اجتماعات حزب نازی بود”.

در این نامه، اردوغان به حاکمیت استبدادی در ترکیه نیز متهم شده است. امضاکنندگان نامه نوشته‌‌اند که تعداد روزنامه‌نگاران محبوس در زندان‌های ترکیه به مراتب از شمار خبرنگاران زندانی در چین و ایران بیشتر است.

نخست وزیر ترکیه در واکنش به این نامه، روز جمعه ۲۶ ژوییه گفت، از روزنامه تایمز و امضاکنندگان این نامه شکایت حقوقی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری “آنادولو”، اگمان باقیس، وزیر امور اروپا در دولت ترکیه، اتهامات مندرج در این نامه را “تحریک و فتنه” و”جنایت علیه بشریت” خوانده است.

اردوغان پس از برچیدن اجتماع تظاهرکنندگان در پارک گزی، آنها را “اراذل و اوباش” و “چپاول‌گر” خواند و تا مرتبط دانستن آنان با گروه‌های تروریستی خارجی پیش رفت.

این در حالی است که تجمع‌کنندگان در پارک گزی، تنها خواستار آن بودند که ترکیه کشوری سکولار باقی بماند.

اعتراضات ماه ژوئن در ترکیه پس از آن آغاز شد که دولت این کشور در صدد  ساخت یک مرکز خرید در پارک گزی برآمد. مخالفت با این طرح که ابتدا جنبه زیست محیطی داشت، به سرعت به تظاهرات سیاسی و ضد دولتی علیه اردوغان و حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه بدل شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.