چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷

شورای عالی صلح: افغانستان برای رسیدن به توافق صلح با طالبان نزدیک شده است

اطلاعات روز: مقام‌های شورای عالی صلح می‌گویند که افغانستان در حال حاضر در یک شرایط خاص قرار دارد و برای رسیدن به توافق صلح با طالبان نزدیک […]

اطلاعات روز: مقام‌های شورای عالی صلح می‌گویند که افغانستان در حال حاضر در یک شرایط خاص قرار دارد و برای رسیدن به توافق صلح با طالبان نزدیک شده است.

محمدکریم خلیلی،‌ رییس شورای عالی صلح امروز چهارشنبه (۲۸ قوس) در مراسم معرفی محمدعمر داوودزی به عنوان رییس دارالانشای شورای عالی صلح،‌ گفت که تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد،‌ نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان مایه‌ی امیدواری است و آن‌ها از حرکت‌هایی که در راستای صلح به راه افتاده است،‌ حمایت می‌کنند.

آقای خلیلی گفت: «هدف ما تقویت صلح و برقراری صلح است. صلح از هر آدرس و هر مرجع و منبع داخلی و بیرونی که صورت بگیرد، مورد استقبال ماست.»

او از دولت افغانستان نیز خواست که صلح را با همدلی، یک‌پارچگی و هم‌نظری پیش برده و از احزاب سیاسی نیز خواست که با «درایت و متانت به عنوان یک مسوولیت ملی در روند صلح سهم بگیرند.»

خلیلی در عین حال از طالبان نیز خواست تا صلح را با حکومت افغانستان در یک روند بین‌الافغانی به پیش ببرند.

در همین حال،‌ محمدعمر داوودزی، رییس دارالانشای شورای عالی صلح گفت که صلح نزدیک است و کار بالای مسوده‌ی صلح نیز به زودی آغاز می‌شود.

آقای داوودزی گفت: «به زودی کار بالای مسوده‌ی صلح آغاز می‌شود. صلح نزدیک است. من می‌بینم که صلح نزدیک است، نه در چند روز و در چند هفته بلکه در چند ماه شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه خواهیم بود.»

او افزود که تیم مذاکره‌کننده به‌خاطر داشتن یک نظر واحد، دولتی تشکیل شد و انتخاب یک نفر از هر حزب به دلیل این که احزاب موضع واحد نداشتند، ناممکن بود.

رییس دارالانشای شورای عالی صلح همچنان گفت که صلح به سه اجماع ضرورت دارد که از آن جمله اجماع بین‌المللی به‌وجود آمده اما در سطح منطقه اجماع ندارد.

او افزود: «صلح به سه اجماع ضرورت دارد. اجماع بین‌المللی به‌وجود آمده است. یک قسمتی از منطقه هم تغییر کرده است. یک قسمت هنوز تغییر نکرده و بین شان اجماع و هماهنگی نیست. برای همین من مسوولیت دارم که یک اجماع منطقه‌یی بوجود بیاید. ولی مهم‌ترینش اجماع ملی است.»

آقای داوودزی در مورد اجماع ملی نیز گفت در مورد این که همه صلح می‌خواهند،‌ اجماع وجود دارد اما روی میکانیزم و قیمت صلح اجماع وجود ندارد.

این در حالی است که به تازگی دور تازه‌ی مذاکرات میان نمایندگان طالبان و امریکا در امارات متحده‌ی عربی آغاز شده و یک هیأت مذاکره‌کننده‌ی حکومت افغانستان به رهبری سلام رحیمی، رییس دفتر مقام ریاست‌جمهوری نیز برای آغاز گفت‌وگوها با نمایندگان طالبان به ابوظبی، پایتخت امارات متحده‌ی عربی رفته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of