غنی به طالبان: به ماه مبارک رمضان احترام گذاشته و به تقاضای صلح و آشتی مردم لبیک بگویید

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی در یک پیام ویدیویی به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان، یک بار دیگر از گروه طالبان خواسته است که به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان لبیک بگویند.

آقای غنی در این پیام ویدیویی گفته است: «ماه مبارک رمضان ماه صلح و آشتی است، من یک بار دیگر از طالبان می‌خواهم که به این ماه مبارک احترام بگذارند و به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان که در فیصله‌های لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح با صریح‌ترین کلمات انعکاس یافت، لبیک بگویند.»

او همچنان گفته است که نمایندگان مردم در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح با صدور قطع‌نامه‌ای، یک نقشه‌ی راه و برنامه‌ی عمل را به دولت افغانستان ارائه کرده‌اند.

رییس‌جمهور غنی در این پیام به مردم اطمینان داده است که پس ازاین، قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح بخش بزرگی از سیاست صلح دولت را تشکیل داده و تا تحقق کامل آن، پی‌گیری خواهد شد. آقای غنی در عین حال گفته است که دولت افغانستان از هر اقدامی در جهت صلح و آشتی استقبال می‌کند.

او از نیروهای امنیتی نیز خواسته است که در جریان ماه مبارک رمضان به حفاظت از مردم توجه کرده و زمینه را برای عبادت آن‌ها در یک فضای امن و آرام مساعد سازند.

آقای غنی در حالی از طالبان خواسته است که به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان احترام بگذارند که این گروه پیش ازاین درخواست آتش‌بس از سوی حکومت و نمایندگان لویه‌جرگه را رد کرده است.

افزون بر این، گروه طالبان تقاضای زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان برای به زمین گذاشتن سلاح و پذیرفتن صلح را نیز رد کرده است.