سه‌شنبه 14 می 2019

وزیر مخابرات: ممکن است فیس‌بوک را در افغانستان «فیلتر» کنیم

او تأکید کرده است که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی اکنون با محلی‌شدن فیسبوک، می‌تواند این شبکه را فیلتر کند و به همین ترتیب سایر شبکه‌های انترنتی را که در ضدیت با فرهنگ افغانستان و غیراخلاقی باشد، فیلتر و مسدود کند.

اطلاعات روز: شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفته است که این وزارت ممکن است شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک را در افغانستان فیلتر کند.

آقای آریوبی در گفت‌وگویی با شبکه‌ی تلویزیونی «بی‌بی‌سی فارسی» افزوده است که شرکت فیس‌بوک در شناسایی و مسدودکردن اکانت‌های جعلی، غیراخلاقی و تروریستی در افغانستان مطابق تقاضای این وزارت عمل نکرده است.

او تأکید کرده است که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی اکنون با محلی‌شدن فیس‌بوک، می‌تواند این شبکه را فیلتر کند و به همین ترتیب سایر شبکه‌های انترنتی را که در ضدیت با فرهنگ افغانستان و غیراخلاقی باشد، فیلتر و مسدود کند.

پیش از این حدود یک ماه پیش به تاریخ ۲۴ حمل آقای آریوبی گفته بود در صورتی که شرکت فیس‌بوک تا شش ماه دیگر پالیسی‌های حکومت افغانستان را نپذیرد، جلوی فعالیت‌های فیس‌بوک در افغانستان گرفته خواهد شد.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افزوده بود که در افغانستان از فیس‌بوک سوءاستفاده می‌شود. او آزار و اذیت، توهین و تحقیر و به اشتراک‌گذاشتن عکس‌ها و ویدیوهای شخصی کاربران به عنوان نمونه‌های سوء‌استفاده از فیس‌بوک در افغانستان یادآوری کرده بود.

وزیر مخابرات تأکید کرده بود که ایجاد حساب‌های فیس‌بوک در افغانستان باید بر اساس اسناد و مدارک کاربران باشد و تمام حساب‌های جعلی نیز باید مسدود شود.

گفتنی است که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به تاریخ دهم حمل سال جاری اعلام کرده بود که به‌منظور تأمین مصئونیت معلومات کاربران فیس‌بوک با شرکت «فیس‌بوک» قرارداد همکاری امضا کرده است.

سایر زلاند، سخن‌گوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در آن زمان به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که با عملی شدن این قرارداد، مرکز تبادله‌ی معلومات کاربران «فیس‌بوک» در افغانستان قرار می‌گیرد در حالی که پیش ازاین مرکز تبادل معلومات در هندوستان قرار داشت.

آقای زلاند همچنان گفته بود که با عملی شدن این قرارداد که توسط مرکز ملی تبادله‌ی اطلاعات (NIXA) تطبیق می‌شود، قیمت‌های انترنت کاهش یافته و سرعت تبادله‌ی معلومات بین کاربران فیس‌بوک نیز بالا خواهد رفت.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سید قدرت الله احمدی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
سید قدرت الله احمدی
Guest
سید قدرت الله احمدی

با ایجاد بعضی محدودیت ها بخاطر جلوگیری برنامه های غیر اخلاقی یکی از ضرورت های است که این وزارت در اولویت کاری شان قرار بدهند
فیس بوک های که به نام های جعلی درست شده در کل بلاک شود.
هر کس حق ایجاد یک آدرس در فیس بوک باشد
فلتر به معنای خفه کردن واقعیت ها نباشد.