کمیته‌ی‌ ملی المپیک از حسین صادقی تقدیر کرد

مسوولان در کمیته‌ی‌ی ملی المپیک کشور از حسین صادقی، قهرمان رشته‌ی ورزشی ووشو و بازی‌گر افغانی سینمای امریکا (هالیوود) تقدیر کردند.

ظاهر اغبر، رییس کمیته‌ی ملی المپیک در مراسمی که امروز چهارشنبه در مقر این کمیته‌‌ برگزار شده بود گفت که حسین صادقی، مربوط به یک قوم و جغرافیای خاصی نیست، بلکه به گفته‌ی او، این قهرمان ورزشی کشور، مربوط به تمام افغانستان است. رییس کمیته‌ی ملی المپیک تأکید کرد که صادقی توانسته پرچم افغانستان را در مسابقه‌های مختلف برافرازد و نام کشور را در تمام جهان بر سر زبان‌ها بیندازد.

در مراسم امروز، شماری از مسوولان ورزشی کشور، بزرگان قومی و جوانان و علاقه‌مندان به ورزش حضور داشتند. حسین صادقی، باشنده‌ی اصلی ولایت دایکندی است که در رشته‌ی وررشی ووشو، توانسته است در سطح جهان به قهرمانی برسد و در چندین فیلم سینمایی در ‌هالیوود بازی کند.

جنرال ظاهر اغبر، رییس کمیته‌ی‌ ملی المپیک، ضمن خوش‌آمد گویی به حسین صادقی گفت: «صادقی افتخار تمام ملت افغانستان است و ما بارها نام و نشان ایشان را شنیدیم و امروز خوشحالیم که او را در کنار خود داریم». به گفته‌ی آقای اغبر، حضور هرچند کوتاه‌مدت حسین صادقی، یک غنیمت برای ورزش کشور است. او گفت: «‌‌امیدوارم حسین صادقی بتواند در مدت حضورش در افغانستان، تأثیری بر روند تمرین تیم ملی کشور که تا چند‌روز آینده عازم یکی از مسابقات جهانی است، بگذارد».

در مراسم امروز، حسین صادقی ضمن قدردانی از این حرکت کمیته‌ی‌ ملی المپیک گفت: «‌من آمدم تا تجربه و تخصص خود را با جوانان افغانستان شریک سازم». آقای صادقی پیش از این نیز گفته بود که بزرگ‌ترین دلیل حضورش در افغانستان، آشتی دادن ورزش و سینما است و در این خصوص برنامه‌های خاص هنری را نیز روی دست دارد.

در این مراسم، شمار زیادی از ورزش‌کاران از باشگاه‌های مختلف کابل در سالن ووشوی کمیته‌ی ملی المپیک حضور یافته و به حرکات ورزشی پرداختند.

حسین صادقی ورزش شائولین ووشو را از سن 9 سالگی در افغانستان آغاز و در پاکستان و ایران ادامه داد. او در 16 سالگی در سطح ملی به قهرمانی رسید و با دریافت مقام و مدرک قهرمانی در رشته‌‌ی «کانگ‌فوی چینایی» به عنوان کاپیتان تیم ملی افغانستان انتخاب شد.

صادقی در سال 2000 میلادی به عنوان عضو تیم المپیک افغانستان برای المپیک سیدنی انتخاب شد، ولی به دلیل مشکلاتی که طالبان فراروی ورزش افغانستان خلق کرده بودند، موفق به شرکت در المپیک سیدنی نشد. در سال 2005 یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌‌های استرالیا به نام «دانشگاه هنرهای زیبا»، واقع در ملبورن به حسین صادقی بورسیه‌ی تحصیلی داد.

صادقی با به پایان رساندن دوره‌ی تحصیلی در این دانشگاه که هر‌سال فقط به 23 نفر از سراسر دنیا بورسیه می دهد، پا‌ به عرصه‌‌ی سینما گذاشت. او برای اولین بار در فیلم «Ghost in Heaven» نقش بازی کرد و دیری نپایید که آوازه‌‌ی بازی‌گری‌اش، از مرز‌های استرالیا فراتر رفت و به تدریج توانست توجه سینماگران معروف امریکا را به خود جلب کند.

صادقی‌ در اولین جشنواره‌‌ی بین‌المللی فیلم‌های اکشن عنوان بهترین صحنه‌ساز مبارزه را از آن خود کرد. او در سال 2012 میلادی نیز موفق شد در فیستیوال جهانی ورزش‌های رزمی که در پنج رشته‌ در جزیره‌ی کیش ایران برگزار شده بود، مدال طلایی در رشته‌ی فرم‌های استاندارد را به دست بیاورد.

‌پایان بخش مراسم امروز در کابل، دادن مدال خاص کمیته‌ی‌ ملی المپیک افغانستان بود که به حسین صادقی اعطا و به دست ظاهر اغبر بر سینه‌‌ی حسین صادقی نقش بست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.