چهارشنبه 13 قوس 1398

«تتسو ناکامورا» پس از جراحت در حمله‌ی امروز در جلال‌آباد، جان باخت

عطاالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار به روزنامه اطلاعات روز گفت که او «لحظات پیش حین انتقال از ننگرهار به کابل در میدان هوایی شهر جلال‌آباد، در گذشته است».

اطلاعات روز: منابع محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که «تتسو ناکامورا»، رییس مؤسسه‌ خیریه‌ «خدمات پزشکی صلح جاپان» که صبح امروز (چهارشنبه، 13 قوس) در نتیجه‌ی یک حمله‌ی مسلحانه در این ولایت زخمی شده بوده، جان باخته است.

عطاالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار به روزنامه اطلاعات روز گفت که او «لحظات پیش حین انتقال از ننگرهار به کابل در میدان هوایی شهر جلال‌آباد، در گذشته است».

«تسو ناکامورا» که شهروند جاپان بود، از چند سال بدینسو در افغانستان مصروف فعالیت‌های بشردوستانه بود. رییس‌جمهور اشرف غنی پیشتر به پاس خدمات «ناکامورا» به او «تابعیت افتخاری افغانستان» را اعطا کرده بود.

افراد مسلح ناشناس حوالی ساعت 8:00 صبح امروز بر یک عراده موتر نوع «دادسن» در مربوطات حوزه‌ی اول امنیتی شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار حمله کردند.

به دنبال آن، نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ی کشور به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که سه نفر در این رویداد کشته و دو نفر دیگر، به‌شمول تتسو ناکامورا زخمی شده‌اند.

شماری از رسانه‌ها اما به نقل از منابع‌شان گزارش کرده بودند که در این حمله، پنج نفر به‌شمول سه نگهبان، راننده و یک کارمند این مؤسسه که همه افغان بودند، کشته شده‌اند. با کشته‌شدن آقای ناکامورا، این رقم به شش کشته می‌رسد.

ارگ ریاست‌جمهوری حمله بر ناکامورا را محکوم کرده است. صدیقی صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در صفحه‌ی رسمی تویتر خود نوشته است: «دشمنان مردم افغانستان، نزدیک‌ترین دوست ما را بی‌‍رحمانه به قتل رساندند. ناکامورا، زندگی خود را وقف هم‌یاری وهمکاری با مردم ما کرد. ناکامورا، حکومت را در مدیریت آب‌ها وجنگل‌ها کمک می‌کرد. دولت و ملت افغانستان، حمله به او و همکارانش را تقبیح و بزرگ‌ترین جنایت در برابر مددرسانان می‌داند.»

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز حمله بر ناکامورا را محکوم کرده و گفته است که او «بخش اعظم» زندگی خود را برای کمک به افغان‌های آسیب‌پذیر اختصاص داده بود.

در همین حال سخن‌گوی وزارت داخله می‌گوید که تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی وقوع این رویداد جریان دارد.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان اعلام کرده است که جنگ‌جویان این گروه در این حمله دست نداشته‌اند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان یکی از ولایت‌های ناامن کشور است.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments