غنی به خلیل‌زاد: موضوع آتش‌بس در روند صلح به‌گونه‌ی جدی در نظر گرفته شود

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی شام امروز (چهارشنبه، 13 قوس) با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که دو طرف در این دیدار در رابطه به تعقیب موضوعات آتش‌بس و پرداختن به مشکل مخفی‌گاه‌های گروه طالبان در بیرون از کشور به‌خاطر دست‌یابی به موافقت‌نامه صلح پایدار بحث کرده است.

در اعلامیه‌ی ارگ همچنان گفته شده است که روی این دو موضوع روسای جمهور امریکا و افغانستان قبلا بحث کرده بودند.

در این دیدار رییس‌جمهور غنی به زلمی خلیل‌زاد گفته است که به‌منظور پیشبرد روند صلح باید آتش‌بس و مخفی‌گاه‌های طالبان در بیرون از کشور به گونه‌ی جدی در نظر گرفته شود.

گفتنی است که زلمی خلیل‌زاد امروز به کابل آمده است. پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه در دولت افغانستان گزارش کرده بود که آقای خلیل‌زاد برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور غنی در مورد از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان، به کابل آمده است.

در همین حال وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که آقای خلیل‌زاد پس از کابل به دوحه می‌رود و در آنجا مذاکرات صلح با طالبان را از سر می‌گیرد.

این وزارت همچنان گفته است که آقای خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان در دوحه در مورد گام‌هایی که می‌تواند منجر به مذاکرات بین‌الافغانی، حل‌وفصل صلح‌آمیز جنگ افغانستان و کاهش خشونت که در نهایت منجر به آتش‌بس شود، گفت‌وگو می‌کند.

مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان در تاریخ شانزدهم سنبله از سوی رییس‌جمهور ترمپ متوقف شده بود. آقای ترمپ در آن زمان گفته بود که این مذاکرات را به دلیل کشته‌شدن 12 نفر از جمله یک سرباز امریکایی در یک حمله‌ی طالبان در کابل متوقف کرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *