غنی: هیچ تعهدی برای رهایی 5000 زندانی طالبان وجود ندارد

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که هیچ نوع تعهدی از سوی حکومت افغانستان برای رهایی پنج‌هزار زندانی گروه طالبان وجود ندارد.

آقای غنی امروز (یک‌شنبه، 11 حوت) در یک نشست خبری همچنان گفت که این موضوع را بار بار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا و مقام‌های دیگر امریکایی شریک ساخته است.

او در پاسخ به پرسشی، گفت که امریکا صلاحیت آزادی زندانیان طالبان را ندارد، بلکه در این مورد تنها حکومت افغانستان صلاحیت تصمیم‌گیری را دارد. به گفته‌ی او، امریکا در این راستا فقط به‌عنوان تسهیل‌کننده عمل می‌کند.

رییس‌جمهور غنی همچنان گفت که موضوع رهایی زندانیان طالبان می‌تواند شامل آجندای مذاکرات بین‌الافغانی شود، اما هرگز پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات شده نمی‌تواند.

به گفته‌ی او، در این مورد موضوع حسن نیت مطرح نیست، مردم باید مطمیین شوند که کسانی که آزاد می‌شوند، دوباره سلاح به دست نگیرند.

او در مورد هیأت مذاکره‌کننده که قرار است با طالبان وارد مذاکره شود، نیز گفت که این هیأت از «جمهوری اسلامی افغانستان» و «قانون اساسی» افغانستان نمایندگی می‌کند و صلاحیت‌های آن‌را نیز تنها حکومت افغانستان تعیین می‌کند.

آقای غنی توضیح داد که صلاحیت‌های هیأت مذاکره‌کننده به‌خاطری محدود است که تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی براساس قانون اساسی افغانستان، شورای ملی، لویه‌جرگه و یا هم «سنجش رأی مردم» است.

رییس‌جمهور غنی در ادامه افزود که ساحه‌ی بحث در مذاکرات امریکا و طالبان محدود بود، اما میان حکومت افغانستان و طالبان وسیع است. آقای غنی به مردم افغانستان اطمینان داد که در روند صلح در هماهنگی مشترک با اقشار مختلف مردم افغانستان به پیش می‌رود و «اتحاد ما ضامن آینده‌ی روشن ما است».

رییس‌جمهور در بخشی از صحبت‌هایش همچنان گفت که کاهش خشونت در کشور ادامه می‌یابد. او در عین حال ابراز امیدواری کرد که کاهش خشونت به آتش‌بس دایمی منجر شود.

این در حالی است که توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان روز گذشته در قطر به امضا رسید. طالبان پیشتر گفته بودند که پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و این گروه، حکومت افغانستان در نخست باید پنج‌هزار زندانی طالب را آزاد کند و پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *