یاماموتو در دیدار با عبدالله: یک حکومت همه‌شمول مطابق قانون اساسی ایجاد شود

اطلاعات روز: تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان با عبدالله عبدالله دیدار کرده است.

دفتر یوناما در کابل در اعلامیه‌ای گفته است که این دیدار امروز (پنج‌شنبه، 22 حوت) در قصر سپیدار انجام شده است.

به نقل از اعلامیه، آقای یاماموتو در این دیدار بر اهمیت اتحاد رهبران افغان برای ایجاد یک حکومت همه‌شمول که برای همه قابل قبول و در مطابقت با قانون اساسی افغانستان باشد، تأکید کرده است.

یاماموتو همچنان گفته است که این موضوع برای تشکیل یک تیم خوب برای مذاکرات صلح نیز ضروری است.

در همین حال، عبدالله عبدالله در یک پیام تویتری نوشته است: «من از درخواست امروز یاماموتو مبنی بر این‌که اوضاع سیاسی جاری و تلاش‎‌های صلح را به بحث بگیریم، استقبال کردم. ما روی نیازمندی به وحدت و همه‌شمولیت در افغانستان موافقت کریم.»

این در حالی است که محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در تاریخ نوزدهم حوت دو مراسم جداگانه تحلیف ریاست‌جمهوری را در کابل برگزار کردند. پس از آن، دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل (یوناما) مراسم تحلیف اشرف غنی را تبریک گفت.

پیش از برگزاری مراسم، زلمی خلیل‌زاد، نماینده امریکا برای صلح افغانستان، تدامیچی یاماموتو و سفیران شماری از کشورهای اروپایی تلاش کردند که دو طرف روی ایجاد یک حکومت توافق کنند، اما این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند.

روز گذشته آقای غنی در فرمانی، ریاست اجراییه را لغو کرد. پس از آن آقای عبدالله در اعلامیه‌ای گفت که پس از برگزاری مراسم تحلیف، حکومت وحدت ملی به پایان رسیده و اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست.